ניידת בכפר טוראען

האלימות בחברה הערבית: ראשי רשויות ערביות מאיימים להתפטר

ראשי הרשויות דנו במסר שיעבירו לרה"מ בשל אוזלת ידה של המשטרה, לטענתם • לאחר רצח נוסף אמש, בעיריית אום אל-פחם קוראים לתושבים לציית לשביתה כללית מחר • בסכנין נעצרו חמישה בני אדם שהשתתפו בקטטה המונית, שוטר שהגיע לפזר את האירוע נפצע בראשו מאבן
חן ביאר
23 בינואר 2021
16:04

ראשי הרשויות הערביות במשולש נועדו היום (שבת) ודנו במסר שיעבירו מחר לראש הממשלה, על רקע האיום להגיש התפטרות קולקטיבית בשל האלימות המשתוללת ואוזלת ידה של המשטרה בטיפול בנושא.

מודר יונס, ראש המועצה המקומית עארה-ערערה ויו"ר הוועד הארצי לראשי הרשויות הערביות, שחבריה מאיימים להתפטר בעקבות האלימות בחברה הערבית, אמר הערב בתוכניתנו "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב כי: "אנחנו מצפים שנתניהו יקיים את ההבטחה שלו לתוכנית רחבת היקף לטיפול באלימות באופן מיידי. נתניהו הכריז על זה כיעד לאומי. המשטרה לא עושה כמעט דבר". עוד הוסיף יונס כי אין בקרב ראשי הרשויות רצון להתפטר אך הצעד נשקל מאחר ו"המשילות ברשויות הערביות ירודה. ראשי הרשויות עצמם מאויימים. האיום בהתפטרות הוא מתוך אחריות לתושבים שלנו - אם לא נוכל לספק לתושבים שלנו ביטחון, אין לנו מה לעשות כראשי רשויות".

בתוך כך, בעיריית אום אל-פחם קוראים לתושבים לציית לשביתה הכללית שהוכרז עליה מחר, במחאה על רצח תושב העיר, מוחמד נאסר אגבריה, בן 22 במותו - הנרצח הרביעי מאותה המשפחה בפחות משנה וחצי. במסגרת השביתה ייסגרו כל החנויות ובתי העסק, ולא יתקיימו לימודים, כולל לימודים מרחוק ומסגרות החינוך המיוחד. "זה המעט שאנו יכולים לעשות לנוכח המשך שפיכות הדמים בקרב צעירינו", נכתב בהודעת העירייה. 

בהודעה נאמר כי העירייה מתייעצת עם ארגוני זכויות בדבר אפשרות להגיש תביעה ייצוגית נגד המשרד לבטחון הפנים בשל המחדל המשטרתי שהוביל לגידול החד בפשיעה. הנהלת עיריית אום אל-פחם שוקלת גם לפנות למוסדות בינלאומיים כדי לקבל "הגנה בינלאומית", כלשון ההודעה, בשל כישלונה של ממשלת ישראל בהגנה על ביטחונם של אזרחיה הערבים.

על רקע הגידול החד באירועי הרצח בעיר, עיריית אום אל-פחם מגבשת תוכנית להקמת יחידות אבטחה ליליות שיפעלו בארבע שכונות בעיר, זאת במקביל להקמת חדר מבצעים שיפקח על מקרי אלימות בעיר. כמו כן, תתוגבר פעילותן של ועדות הסולחה בעיר.


מקרי אלימות נוספים בחברה הערבית הובילו במהלך סוף השבוע למעצרם של חמישה חשודים בהשתתפות בקטטה הלילה בסכנין. בפיזור הקטטה נפצע שוטר בראשו ונזק נגרם לניידות. באירוע אלימות בירכא שבגליל המערבי נורו אישה בת 54 וגבר בן 48. השניים פונו במצב בינוני לבית החולים בנהריה.

חמישה בני אדם נוספים נעצרו בקטטה שהתרחשה בטוראען. על פי המשטרה, בקטטה בטוראען היו מעורבים עשרות בני אדם משתי משפחות. מהמשטרה נמסר כי מתחילת הסכסוך בין שתי המשפחות נעצרו 847 חשודים המעורבים בסיכסוכים האלימים, נפתחו 331 תיקי חקירה והוגשו נגד 161 חשודים כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים. עוד נטען במשטרה כי באירועים האלימים בטוראען מעורבים משפחות נורמטיביות, אשר חלק מראשיהן משמשים בתפקידים ציבוריים.

בתחילת השבוע, נפגש רה"מ נתניהו עם ראשי הרשויות הערביות והכריז על כוונתו לעמוד בראש ועדת שרים למיגור הפשיעה בחברה הערבית. בשנים האחרונות הפעילה הממשלה תוכנית חומש בעקבות החלטת ממשלה 922 שמטרתה לקדם פיתוח כלכלי ביישובים הערביים. על פי נתוני הממשלה, מתוך 15 מיליארד שקלים הוקצו בפועל לאורך כל התוכנית 7.6 מיליארד. מתוכם הצליחו הרשויות הערביות לנצל 3.6 מיליארד שקלים בלבד. 

בהכנת הכתבה השתתף ערן זינגר.