חיסון נגד קורונה
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

מוטציה חדשה מלוס אנג'לס התגלתה בישראל - 5 נדבקו

אלרעי פרייס: לא ידוע על זן ישראלי • רה"מ נתניהו ערך דיון חריג בליל שבת מחשש להתפשטות המוטציות בישראל ולקראת ההצבעה על סגירת נתב"ג. ראש שירותי בריאות הציבור: "צריך להתקדם כמה שיותר במבצע החיסונים וכך לפתוח את השמיים" • החודש הקטלני ביותר מפרוץ המגפה: מתחילת ינואר מתו 978 חולי קורונה
גילי כהן ונוב ראובני
24 בינואר 2021
08:13
עודכן ב 19:36

מוטציה חדשה של קורונה התגלתה בישראל ומקורה בלוס אנג'לס, קליפורניה שבארצות הברית. כך עדכן הערב (ראשון) משרד הבריאות. המוטציה התגלתה בחולה שהגיע מארצות הברית שאף הדביק ארבעה חולים נוספים.

בסוף חודש דצמבר, החלו בקליפורניה לחפש סוגים שונים של נגיף קורונה בעקבות התפשטות המוטציה הבריטית. במהלך התהליך מצאו המדענים וריאנט חדש, מקומי. המוטציה החדשה, משוייכת למשפחת נגיפים שמוכרים בתור Cal.20C, כן התגלה בחלק גדול מהבדיקות הגנטיות שנאספו במעבדות בלוס-אנג'לס, כך לפי מחקר חדש שעוד לא עבר ביקורת עמיתים. כרגע אין הוכחה לכך שהמוטציה מקליפורניה היא קטלנית יותר, ועדיין לא ברור גם אם הווריאנט החדש מדבק יותר. אחד מהחוקרים שמנהלים את הטיפול בלוס אנג'לס טוען שלווריאנט החדש יש חלק בזינוק התחלואה שהכריע את בתי החולים בלוס אנג'לס בשבועות האחרונים. וירולוג מאוניברסיטת קליפורניה אמר שהוא והעמיתים שלו מוצאים כעת את המוטציה ב-20 עד 30 אחוז מהדגימות שעוברות את הבדיקות.

הבוקר דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע חשש מהשתלטות המוטציות החדשות על התפשטות המגפה בישראל וערך באופן חריג דיון ביום שישי ב-22:00. בדיון השתתף גם ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, אדם שומר שבת. ב-48 השעות האחרונות התקיימו לפחות שלושה דיונים בנושא, כאשר הממשלה אמורה לאשר היום את תקנות סגירת נמל התעופה בן גוריון למשך שבועיים.

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התייחסה הבוקר לאזהרות אמ"ן מפני אפשרות להתפתחות "המוטציה הישראלית". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמרה כי היא בטוחה שיכולה להתפתח מוטציה ישראלית. "בכל מקום שיש בו וירוס יכולות להתפתח מוטציות. כרגע ידוע על שלוש מוטציות, ואין מוטציה ישראלית שידוע שיש לה משמעות. כדאי לשאול את אמ"ן מאיפה הם יודעים את הדברים". בד בבד, בהערכת מצב שהוצגה במשרד הבריאות עלה כי חודש ינואר 2021 הוא הקטלני ביותר מתחילת המגפה עם 978 מתים מקורונה.

האזינו לריאיון עם שרון אלרעי-פרייס

ד"ר אלרעי-פרייס התייחסה לאפשרות של סגירת נתב"ג, שיעלה לדיון בממשלה היום, ואמרה: "אנחנו צריכים להחליט את כמדינה מה אנחנו רוצים: לפתוח את המשק בצורה בטוחה או לאפשר תיירות החוצה עם תחלואה שנכנסת ומוטציות שעמידות לחיסון. צריך להתקדם כמה שיותר במבצע החיסונים וכך לפתוח את השמיים". 

חבר קבינט המומחים המייעץ לממשלה פרופסור נדב דוידוביץ' אמר הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי לא היה מפרסם דוחות מסוג זה של אמ"ן אותם כינה "דרמטיים ומפחידים". פרופסור דוידוביץ' הדגיש כי זה לא מפתיע וכי יש מוטציות שונות כל הזמן. בנושא סגירת נתב"ג הודה פרופסור דוידוביץ': "השארנו את המקום פרוץ באופן לא אחראי. המטוטלת הזאת לא נכונה ולא משדרת לציבור את המסר הנכון".

האזינו לריאיון עם פרופסור נדב דוידוביץ'

אתמול הזהירו באמ"ן שמבצע החיסונים לקורונה, במקביל להתפרצות בארץ - עלול להוביל למוטציה ישראלית שתהיה עמידה לחיסון. מסמך של מרכז המידע והידע של אמ"ן ממליץ להתייחס למחוסנים ולמחלימים באופן דומה - לבצע עבורם בדיקות וייתכן אף לשלוח אותם לבידוד. במסמך נכתב כי גם אוכלוסייה זו תידבק ב"מוטציה בעייתית", כלומר כזו שיכולה להתמודד עם החיסון, והם עלולים להפיץ אותה בקהילה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן כי בסוף השבוע בוצעו 195 אלף חיסונים, בסך הכל חוסנו יותר מ-2.5 מיליון אזרחים, מתוכם קרוב למיליון קיבלו גם את המנה השניה. הוא הוסיף כי "אבל יש גם בשורות לא טובות – קצב הירידה בתחלואה איטי מדי. כנראה הסיבה היא גם המוטציות, אבל גם העדר הקפדה על הסגר. אני מבקש מכל אחת ואחד - הקפידו על ההנחיות". 

על פי נתונים שהוצגו בהערכת המצב היומית של משרד הבריאות, מניין המתים עומד על 4,342. עם זאת, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת ועומד היום על 0.9.