שמעוני, היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

4 שנות מאסר לראש העיר אשקלון לשעבר שלקח שוחד

איתמר שמעוני הורשע בשוחד, מרמה ועבירות מס • השופט: "דבק קלון במעשיו" • שמעוני ישלם קנס של 200 אלף שקלים: "לא ציפיתי לעונש כזה, אערער לעליון"
אורלי אלקלעי
24 בינואר 2021
15:11

בית משפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) ארבע שנות מאסר בפועל על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני, שהורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס נוספות. על שמעוני הושת בנוסף קנס של 200 אלף שקלים. חברו של שמעוני שהואשם גם הוא בפרשה, משה פונטה, והיזם יואל דוידי נשלחו לתשעה חודשי עבודות שירות.

"אני מרכין ראש בפני בית המשפט אבל מרים את עיני לעבר בית המשפט העליון", אמר שמעוני בצאתו מהדיון בבית המשפט. "את מה שיש לי להגיד אגיד שם. לא ציפיתי לעונש הזה אבל לא תמצאו אצלי גינוי לבית המשפט, המחוזי קבע עונש כבד, אגיש לעליון ערעור".

שמעוני ניצל את מעמדו כראש עיר וגייס כספים עבור הסכמי פיצוי לשתי נשים שהתלוננו עליו על אונס. את המשימה לגייס את הכספים הטיל שמעוני על אחיו עופר, על חברו הטוב משה פונטה והיזם יואל דוידי. האחרון העביר 366 אלף שקלים מתוך מיליון שקלים ששולמו כפיצוי. במשפט הוכח שבעבור הכסף שקיבל שמעוני, האחד קיבל היתר בניה והשני שטחי פרסום.

"מדובר בתוכנית מושחתת ומתוחכמת שנועדה להרחיק את שמעוני מגיוס הכספים כדי לטעון בעתיד שלא היה חלק מהמהלך", כתב השופט בהכרעתו. "הציבור נושא עיניו אל נבחריו, שם מבטחו בהם ומאמין ביושרתם. הוא זכה לאמון רב אך בחר לנצל את האמון לטובת מטרותיו הפרטיות. במעשיו דבק קלון".

בנובמבר 2019 הרשיע בית המשפט המחוזי בתל אביב את שמעוני בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן עבירות הלבנת הון ועבירות מס. עם זאת, בית המשפט זיכה אותו מעבירה של שוחד הנוגעת לסיקור עיתונאי כלפיו וקבע שסיקור אוהד יכול להוות שוחד, אך במקרה הזה הוא לא השתכנע למעלה מספק סביר שמדובר בשוחד.

בין השאר הורשע שמעוני בקבלת שוחד של 150 אלף שקלים מאיש עסקים מקומי בשם יואל דוידי. בפרשה הנוגעת לסיקור עיתונאי טענה הפרקליטות כי דוידי רכש אתר אינטרנט שהיה ביקורתי כלפי שמעוני וסגר אותו יום לאחר רכישתו. אך, כאמור, בית המשפט לא קיבל את טענת השוחד בהקשר זה. ראש עיריית אשקלון לשעבר נחשד לפני כשנתיים גם בעבירות מין, אך התיק נגדו נסגר מחוסר ראיות. 

על הבעייתיות בהרשעה בעבירת שוחד בגין סיקור עיתונאי, קבע בית המשפט: בהיות טובות הנאה אלה לא גשמיות ולא בהכרח מטעמים אינטרסנטיים, צריך להתייחס בזהירות בייחוס עבירת שוחד לטובות הנאה מסוג זה.

תגיות:
שוחד