נתניהו וכ"ץ, הערב

ללא תיאום עם היועמ"ש: נתניהו וכ"ץ בתוכנית חדשה

בניגוד לעמדת היועמ"ש ובלי לעדכן את משרד האוצר - נתניהו וכ"ץ הציגו הערב תוכנית סיוע חדשה הכוללת תשעה שלבים, ביניהם מענקים לעסקים ולאזרחים • הדרג המקצועי: לא נכון להציג תוכנית נוספת משום שמדובר בממשלת מעבר • ראשי המפלגות גנץ, בנט וזליכה תקפו: "לתוכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם - תקציב מדינה, אותו נתניהו ושליחו מנעו בגופם", "מכלים את הרזרבה שנותרה בקופת האוצר"
מיכאל שמש וליאל קייזר
24 בינואר 2021
16:50
עודכן ב 19:14

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ הציגו הערב (ראשון), בניגוד לעמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט, תוכנית כלכלית חדשה שנועדה "להזניק את הכלכלה". עם זאת, גורמים בכירים במשרד האוצר הבהירו כי הם אינם מכירים את פרטי התוכנית. על הביקורת מצד גורמי המקצוע אמר נתניהו: "איזה מן משטר קיבלנו שפקידים או יועצים משפטיים יגידו לנו מה לתת".

התוכנית המלאה של נתניהו וכ"ץ

מנדלבליט הבהיר גם הערב כי פרטי התוכנית לא תואמו עמו. במשרד המשפטים אומרים כי "פרטיה של תוכנית כלכלית כלשהי - ככל שישנה - לא הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה ולכן ממילא לא ניתן היה לתאם דבר. יובהר, כי גם בשבוע שעבר לא הוצגה בפני היועמ"ש תוכנית כלשהי והאמור במכתבו התבסס על מידע כללי וראשוני בלבד שהובא לידיעתו".

הביקורת הראשונה לתוכנית של נתניהו וכ"ץ הגיעה מתוך הממשלה. שר הביטחון בני גנץ תקף: "זו תצוגת יכולות של תחמנות. לתוכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם - תקציב מדינה, אותו נתניהו ושליחו מנעו בגופם". יו"ר המפלגה הכלכלית, פרופ' ירון זליכה, הצטרף: "זו תוכנית של בית תמחוי ואין בה ולו מנוע צמיחה אחד לחילוץ המשק מהמשבר. כלכלת בחירות חסרת אחריות של פוליטיקאים שאיבדו את הבושה, ומכלים את הרזרבה האחרונה שנותרה בקופת האוצר".

גם יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף את נתניהו וכ"ץ על אי העברת התקציב: "כשיכולתם לעשות את כל הפעולות היפות האלה, בחרתם שלא להעביר תקציב ומנעתם הכל. אם עם ישראל היה יכול להאכיל את הילדים שלו בהבטחות של הממשלה הגרועה הזו, לא היו עכשיו אלפי אנשים רעבים ללחם".

התוכנית שהוצגה הערב כוללות תשעה שלבים: 

1. מענק לעסקים שנפגעו בהיקף של 25% מהמחזור ויותר

2. מענק כספי לכל אזרח

3. תימרוץ להחזרת מובטלי קורונה ותיקים לעבודה

4. מענק לנכים

5. פריסת מע"מ להקלה על עסקים קטנים ובינוניים

6. הקלה בהלוואות לעסקים

7. דמי אבטלה לעצמאים

8. הפחתת רגולציה עסקית

9. רפורמות להגדלת השקעות

שר הביטחון בני גנץ תקף את התוכנית ואמר כי מדובר ב"תצוגת יכולות של תחמנות. לתוכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם: 'תקציב מדינה', אותו נתניהו ושליחו מנעו בגופם".

בימים האחרונים התקיימו דיונים בהשתתפות נתניהו, כ"ץ ובכירי המשרד שבהם הביע הדרג המקצועי התנגדות להצגת תוכנית נוספת בעת הזאת, מטעמים משפטיים לנוכח העובדה שמדובר בממשלה יוצאת וכן מטעמים כלכליים שלפיהם לא נכון להציג תוכנית חדשה בעת הזאת.

בשבוע שעבר הזהיר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את שר האוצר מכלכלת בחירות. במכתבו הבהיר מנדלבליט לכ"ץ שייזהר משימוש לא ראוי בכוח השלטון ובמשאבי המדינה כדי להשיג יתרון לא הוגן בבחירות. עוד כתב היועץ כי תוכנית כלכלית בעת משבר צריכה להיבנות על סמך מניעים מקצועיים, בריסון, באיפוק, ובהתייעצות עם הגורמים המתאימים.

בתוך כך, ועדת החריגים של נציבות שירות המדינה דחתה היום את בקשתו של כ"ץ לאשר את מינויו של עודד שמיר למנכ"ל משרדו.

עידוד עלייה ומענקים לחזרה לעבודה: התוכנית של סער

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער הציג גם הוא תוכנית כלכלית הערב, ואלה עיקריה: 

1. עידוד חזרה לעבודה באמצעות מענקים והטבות למעסיקים שיחזירו עובדים ולעובדים שישובו לשוק התעסוקה. 

2. הענקת רשת ביטחון סוציאלי ומענקים לחזרה לשגרה של עסקים שנפגעו ממשבר הקורונה.

3. סגירת פער הפריון מול המערב והעלאת השכר הממוצע ל-13,500 ₪ בתוך 4 שנים.

4. הורדת חסמי יבוא ויצירת תמריצים לייצוא במטרה להביא לפתיחת עסקים חדשים בשיעור של 20% בשנה.

5. יצירת תוכנית לעידוד עלייה של 250 אלף עולים ב-5 השנים הקרובות. 

6. חזרה לצמיחה בקצב 23% ב-5 שנים. 

7. הגדלת ההשקעה בתשתיות בשיתוף המגזר הפרטי ב-35% בשנה.