t
האוטובוס שנשרף בבני ברק
צילום: דוד קשת

נהג האוטובוס שהותקף בבני ברק: "לא יודע איך אני בחיים"

אחרי ההצתה: חברת האוטובוסים שוקלת להפסיק את הקווים לעיר • יו"ר ועד עובדי החברה: מכבי האש אמרו לנו שקיבלו הוראה מהמשטרה לא לצאת לחילוץ" • מעצרם של 4 חשודים בתקיפת שוטרים ביום חמישי הוארך: "אירוע מזעזע, כמעט לינץ'" • ראש מדור חקירות במשטרה: "הפעלת הכוח ברוב המקרים הייתה מידתית"
דניאל אלעזר ואיתי שיקמן
25 בינואר 2021
08:29
עודכן ב 09:31

אייל ציפורי, נהג האוטובוס שנפגע הלילה (שני) במהומות בבני ברק, סיפר בריאיון לכאן רשת ב על האירועים אמר, ואמר ל"קלמן ליברמן": "לא יודע איך אני בחיים עכשיו. זרקו אבנים, וניפצו את הדלת והחלונות. אחד מהפורעים נכנס לאוטובוס והתחיל לבעוט בי ולתת בוקסים". ציפורי הוסיף: "כרגע אני לא חוזר לנהוג, לא מאמין שאחזור לבני ברק. זה פיגוע לכל דבר".

האזינו לריאיון עם אייל ציפורי

"מד"א הגיעו מהר. שני פרמדיקים הוציא. פחדתי מוות לצאת מהאוטובוס לאמבולנס. הרגשתי שאני בכפר ערבי ורוצים להוציא את הזעם עליי. זה מחזה מחריד. שני חובשים הגיעו והוציאו אותי", סיפר ציפורי. "לא מאמין שאחזור לבני ברק. עברתי טראומה לא קלה, אין לי חשק גם לשרת אותם". 

בעקבות העיכוב בהגעת כוחות הכיבוי לזירה, בכבאות והצלה פתחו בתחקיר פנימי לבירור נסיבות האירוע. יו"ר ועד העובדים של "אפיקים", שהאוטובוס שלה הוצת אמש בבני ברק, אמר בריאיון לכאן רשת ב כי "אנחנו התקשרנו לכיבוי אש ואמרנו להם להגיע ושהאוטובוס עולה באש. הם ענו שקיבלו הוראה מהמשטרה לא לצאת לחילוץ. אני לא יודע איך האמבולנס בכלל הגיע לשם. אין גיבוי משטרתי". חברת האוטובוסים הודיעה כי היא שוקלת לבטל את קווי האוטובוס בעיר וב"אזורים אחרים בהם יתרחשו ארועים אלימים נגד נהגים ורכוש. 

ראש מדור חקירות במשטרה, סגן ניצב זיו שגיב, אמר בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת כי "הפעלת הכוח ברוב המקרים הייתה מידתית. גם לגבי טענות שנזרקו רימונים, הרימונים האלה חזו את העתיד. הכתובת היתה על הקיר בחמישי. כששוטר מותקף אין לנו ברירה אלא להשתמש באמצעים שהרחוב לא רגיל אליהם". 

האזינו לריאיון עם זיו שגיב

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש"ס התייחס בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב למהומות ואמר: "נגנה כל צורה של אלימות. יחד עם זאת, נכנסים לובשי מדים לעיר צפופה כמו בני ברק, משליכים רימונים, מכים אנשים ללא רחם ולוקחים ילדים ומעיפים אותם באוויר. משטרת ישראל חייבת לעשות בדק בית". 

האזינו לריאיון עם מיכאל מלכיאלי

בית המשפט השלום בתל אביב האריך היום בשלושה ימים את מעצרים של ארבעת הצעירים שחשודים בתקיפת שוטרים ביום חמישי בערב בעיר. השופטת עינת יהב כתבה בהחלטתה כי "יש לומר כי האירוע הוא מזעזע, כמעט לינץ' שבו רכב, גם אם החשודים אינם יודעים מי יושביו, מנסה למלט את עצמו מהמקום. אין תיאור טוב יותר מכך הרי שכלל המעורבים מנסים למנוע ממנו כך תוך שהם חובטים בידיהם על הרכב, צועקים, מנסים לתלוש את דלתות הרכב ועוד כהנה התנהגות אלימה ומפחידה".

בתוך כך, באשדוד נערכו כוחות יס"מ בשעות הבוקר המוקדמות מחוץ לישיבת גרודנא של הפלג הירושלמי בעיר, שבה פרצו מהומות בימים האחרונים. תלמודי התורה נותרו ריקים, אך גורם בישיבה מסר כי "כל קבוצה תלמד בבית אחר ותהיה יותר התקהלות. כשהשוטרים ילכו הם יחזרו". כל 16 העצורים מאתמול שוחררו, בדומה לפעם הקודמת, גם אז המשטרה לא ביקשה להאריך מעצר.