בית המשפט המחוזי בבאר שבע

האונס באילת: סנגורי הנאשמים מבקשים להרחיק מהדיונים את המלווה של הנערה

בקשת הסנגורים הגיעה בעקבות בקשת הפרקליטות ועורכת דינה של הנערה, להגביל ולהתאים את חקירות הסנגורים למצבה הנפשי הקשה של המתלוננת ולאחר שהמלווה מטעם מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית התראיינה בכלי התקשורת
ורד פלמן
25 בינואר 2021
10:06

פרשת האונס הקבוצתי באילת: סנגוריהם של הנאשמים מבקשים להורות כי המלווה של הנערה בת ה-16 וחצי, מטעם מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, לא תלווה אותה במהלך חקירותיה בבית המשפט. כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מתנגדות למהלך ומכינות כעת תגובה לפרקליטות לבקשה.

בקשת הסנגורים הגיעה אתמול בעקבות בקשת הפרקליטות ועורכת דינה של הנערה, כי יוגבלו ויותאמו חקירות הסנגורים של הנאשמים למצבה הנפשי הלא פשוט של הנערה. לטענת הסנגורים יש לאסור את כניסת הרכזת מטעם האיגוד בשל העובדה שהתראיינה בתקשורת וסיפרה על מה שחווה הנפגעת במהלך החקירות הנגדיות. מדובר בבקשה חריגה, מאחר שלנפגעת עבירה יש זכות לליווי בהליך הפלילי במהלך הדיונים וזכות לבחור מי ילווה אותה.

מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר: "הבקשה של ההגנה היא עוד צעד בשורת צעדים פוגעניים ובלתי לגיטימיים שנועדו לערער את חוסנה השברירי מלכתחילה של הנערה ולהשאיר אותה לבד בכל מובן שהוא, ואנו מאמינות שדינה להידחות.

"רכזת הליווי מטעם מרכז הסיוע היא האישה האחת שנמצאת עם הנערה משלב הגשת התלונה ולאורך כל הדרך. הליווי בדיון נועד להוות עבורה מקור כוח, והוא מוגבל לסיוע ותמיכה רגשיים. הסנגורים יודעים זאת היטב, ומבקשים ללא בושה לגזול ממנה את מקור הכוח הזה, היחיד שעומד לרשותה, בתקווה להקשות עליה עוד יותר את עדותה, הקשה מדי גם כך. זאת, כמובן, בניגוד לחוק זכויות נפגעי עבירה, שמכוחו זכאית הנפגעת לליווי לפי בחירתה. ישפוט הציבור את התנהגותם של 11 עו"ד בגירים שנלחמים על זכותם לגחך מן הספסל כשהנערה נחקרת על-ידי אחד מהם".