מלכה לייפר בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רגע לפני סגירת השמיים: מלכה לייפר הוסגרה לאוסטרליה

העברתה של לייפר, שהואשמה בעבירות מין בתלמידותיה, הוקדמה בגלל הסגר
עמיחי שטיין
25 בינואר 2021
08:12

מלכה לייפר, שהואשמה בביצוע עשרות עבירות מין בשלוש מתלמידותיה, הוסגרה היום (שני) לרשויות באוסטרליה ונמצאת בדרכה למדינה. ההסגרה הייתה אמורה להיערך מחר אך בגלל סגירת נתב"ג הוחלט להקדים את העברתה. 

בתום סאגה של שש שנים קבע בית המשפט העליון בחודש שעבר כי לייפר, לשעבר מנהלת בית ספר במלבורן, בת הסגרה לאוסטרליה. לייפר ערערה על פסיקת בית המשפט המחוזי שהתקבלה בעקבות עתירה מ-2015. בשנת 2016 הופסקו ההליכים נגד לייפר לאחר שנקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בשנת 2018 ביקשה הפרקליטות לחדש את ההליכים נגד לייפר בעקבות חומרי חקירה וחוות דעת שהצביעו על כך שהיא אכן כשירה לעמוד לדין.

התובע הכללי של אוסטרליה, כריסטיאן פורטר, מסר הבוקר כי שר החוץ והתובע הכללי של המדינה מודים לממשלת ישראל על הסיוע והשיתוף פעולה כדי להביא לסיומו של ההליך המאפשר את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה, שם תעמוד בפני שורה של אישומים חמורים.

בארגון "מגן" המלווה את נפגעות מלכה לייפר בירכו הבוקר על הסגרתה: "לקח יותר מ-70 דיונים עד שהוחלט על ההסגרה, אך לבסוף גם הרגע הזה הגיע. אנו עומדים לצד הנפגעות ומחזקים את ידיהן לקראת תחילת המסע הבא מול מערכת הצדק האוסטרלית. כארגון וכקהילה נמשיך להילחם עבור נפגעים ונפגעות נוספים, ונילחם בכל הכוח שישראל תחדל להיות מדינת מקלט עבור עברייני מין ושסאגת הסגרה שכזו לא תחזור על עצמה שוב".