מחסום בתל אביב בסגר השלישי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ממונה הקורונה אש: "נצטרך לצאת מהסגר יותר בזהירות משחשבנו לפני כמה שבועות"

ממונה הקורונה: "עדיין לא יודעים לומר מה המספרים שעל פיהם נקבל החלטות" • ד"ר אלרעי פרייס: נצטרך להאריך את סגירת נתב"ג לפחות בכמה שבועות • מליאת הכנסת דנה בהגדלת הקנסות. חברי כנסת תקפו את המשטרה על רקע המהומות בבני ברק: "עושה דברים רק עבור כותרות" • שידור חי
זאב קם ונוב ראובני
25 בינואר 2021
09:33
עודכן ב 14:26

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום (שני) כי משרד הבריאות מגבש שני מתווים ליציאה מהסגר, בהתאם לרמת התחלואה. אש לא פירט את ההבדל בין המתווים, אך הדגיש כי ההמלצה תתקבל לפי הנתונים בנוגע לעומס על בתי החולים, ביניהם מקדם ההדבקה ומספר החולים במצב קשה. לדבריו, "נצטרך לצאת מהסגר יותר בזהירות משחשבנו לפני כמה שבועות. אנחנו עדיין לא יודעים לומר מהם המספרים שעל פיהם נקבל את ההחלטות. 

"גיבשנו תוכנית יציאה בת שלושה שלבים עקרוניים - השלב הראשון ביציאה מהסגר הוא לחזור לתמונת המצב שהיתה לפני הסגר מבחינת המסחר. בנושא של הלימודים בצורה קצת יותר מצומצמצת. אחר כך, הרחבה ופתיחה של דברים פעילויות לפי התו הירוק. העיתוי לפתיחת השלבים האלה עדיין לא נקבע. השלב הראשון ייתכן שיהיה מצומצם יותר נוכח רמת התחלואה הקשה בבתי החולים". 

אש הוסיף כי בין 40% ל-70% מהמאומתים היומיים הם על בסיס המוטציה הבריטית: "שמענו בימים האחרונים אפשרות שהוריאנט הזה גורם גם למחלה יותר קשה. אנחנו עוקבים אחרי הנתונים האלה, עדיין לא יודעים אם הם משפיעים על התמונה שאנחנו רואים". אש הבהיר כי המוטציה הברזליאית לא אותרה עדיין בישראל. 

"יש מספר נשים בהריון שחלו במחלה קשה, בחלק מהן איתרנו את הוריאנט הבריטי. ללא ברור לנו אם זה כתוצאה מכך שהווריאנט הבריטי התפשט או שיש לוריאנט קשר לתחלואה קשה יותר בהריון". לדבריו, עדיין לא יודעים לומר אם המוטציה הבריטית גורמת לתחלואה קשה יותר בילדים. "אנחנו מכירים את המקרים של חמישה ילדים שנמצאים באשפוז בהדסה עין כרם ואנחנו עוקבים אחרי זה", דברי אש. 

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי בכאן רשת ב

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, התייחס בריאיון לאסתי פרז להחלטה לסגירת נתב"ג ואמר: "עם גילוי הווריאנטים חייבנו בידוד במלונות ובדיקות. זה לא נאכף במידה מספיקה. כשראינו שהעלייה בווריאנט הדרום אפריקני הולכת וגדלה הוחלט לסגור את נתב"ג, כדי למנוע ייבוא של מוטציות. כרגע זה לשבוע ואני לא משוכנע שרק לשבוע".

הוא התייחס גם למשבר עם בתי החולים הציבוריים ואמר בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "זו לא העת להילחם באי קבלת חולים לחדרי המיון, על אף שאנחנו מבינים את המצוקה. משר הבריאות ועד ראש הממשלה מתערבים בניסיון לפתור את זה. זה קצת קשה בשנת היעדר תקציב".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס התייחסה גם היא לסגירת נמל התעופה בן גוריון, בדיון בנושא בוועדת החוקה של הכנסת, ואמרה כי "ששת הימים שבהם הוחלט לסגור את נתב"ג לא יספיקו. נצטרך להאריך לפחות בכמה שבועות את הסגירה כדי לקנות זמן למבצע החיסונים". 

על המאבק בעליית התחלואה והתפשטות מוטציות הקורונה בישראל אמרה אלרעי פרייס: "אנו במצב בעייתי מבחינת התחלואה. על אף שמקדם ההדבקה יורד, אנחנו עדיין בעומס גדול. הגענו לכך בגלל המוטציה הבריטית.

"אנחנו רואים התפשטות מאוד מהירה. לפחות 50% מהדגימות הן מהמוטציה הבריטית, בעיקר במגזר החרדי. כנראה שבמגזר הערבי עדיין לא נפוצה המוטציה, מה שאומר שעליית התחלואה שם עוד לפנינו. זה משפיע בצורה ישירה על רמת התחלואה בישראל, וזה מוביל לתחלואה קשה יותר גם בקרב צעירים וגם בקרב ילדים, ולתחלואה קשה בנשים הרות, שלא ראינו קודם. החיסון עובד מול המוטציה הבריטית אבל קצב הווירוס מדביק הרבה יותר מהר מקצב החיסון. על המוטציה הבריטית כבר אין שליטה, אבל אנחנו מנסים למנוע מוטציות אחרות". בעניין הסגר הוסיפה אלרעי פרייס כי "יש סיכוי שנצליח אולי להיחלץ מהסגר עד יום שני, אבל קשה לי להאמין".

בד בבד, מליאת הכנסת דנה היום בחוק להגדלת הקנסות על הפרות הנחיות הקורונה בקריאה ראשונה. שר הבריאות יולי אדלשטיין קרא בדיון לחברי הכנסת לתמוך במהלך ואמר: "מצופה מחברי הכנסת שלגבי החוק הזה, שחל על כולם, מן הראוי שתהיה בו תמיכה גורפת. בהצעת חוק כזו צריכה להיות תמיכה מקיר לקיר".

עם זאת, יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בישיבת סיעתו כי הם לא מתכוונים לתמוך בחוק. לדבריו, "העלאת הקנסות תגרום רק להעמקת השבר הכלכלי הקשה ולכך סיעת שס תתנגד". 

בדיון במליאה תקפו חברי כנסת מיהדות התורה את המשטרה, על רקע האירועים האלימים בימים האחרונים בבני ברק. "נכון, היו את הפוגרומים האלה, אבל מי שסובל מזה זה הציבור החרדי", אמר ח"כ משה גפני. "מי שצריך לטפל בזה זו המשטרה של אמיר אוחנה. בושה שזורקים את זה על הציבור החרדי השקט והלא אלים".

ח"כ ישראל אייכלר אמר: "האחריות היא על ראש הממשלה, על השרים ועל המפכ"ל. יש להעביר מיד את האחריות על אכיפת הקורונה ממשטרת ישראל לפקחים אזרחיים". ח"כ פינדרוס גם הצטרף לחבריו למפלגה במתקפה על המשטרה: "משטרת ישראל עושה דברים רק עבור כותרות. היא לא באמת מנסה למגר את המגפה. מסיבות פוליטיות היא לא מנסה למצוא פתרונות ולתקשר עם ראש עיריית בני ברק".