נתב"ג, מהומות בבני ברק
צילום: תומר נויברג, פלאש 90, דוד קשת

הדבר הזה שנתניהו וכ"ץ הציגו אתמול הוא בשום צורה לא "תוכנית כלכלית"

התוכנית "הכלכלית": אם נתניהו רוצה שניקח אותו ברצינות, הוא צריך לקחת אותנו ברצינות • קשה למצוא משהו משעשע בעובדה שרק אחרי 10 חודשים מצאה המדינה דרך לסגור את נתב"ג, והמשטרה נזכרה לאכוף ברצינות, תוך שימוש באלימות יתרה, את תקנות הקורונה בחברה החרדית. חבל שלוחמנות הצעירים שמתעמתים עם שוטרים לא מביאה אותם להתגייס לצבא | הזווית
הזווית
25 בינואר 2021
18:22
עודכן ב 19:34

אם נתניהו רוצה שניקח אותו ברצינות, הוא צריך לקחת אותנו ברצינות | שאול אמסטרדמסקי

הדבר הזה שנתניהו וכ"ץ הציגו אתמול לא יוצא לי מהראש. "תוכנית כלכלית". נשבע לכם, חשבתי על זה בלילה. זה מעצבן אותי כי זה לא בסדר. קודם כל, הוא לא באמת רוצה לקדם אותה, כמו שמיכאל שמש פרסם אתמול, המטרה היא להרוויח נקודות במלחמה מול "הפקידים", מנדלבליט ושאר העולם.

ואם באיזושהי דרך נס נתניהו יצליח לקדם את התוכנית הזאת או חלקים ממנה, אז יתברר שאף אחד לא באמת יודע איך ליישם אותה כי אין אף פקיד שישב ועשה את עבודת המטה בשביל להכין אותה. ולכן אין קריטריונים, ולא ברור איך מחלקים את הכסף, ולא ברור מאיפה הוא מגיע, ולא ברור כמה החשב הכללי צריך לגייס.

מה לעשות, בשביל זה צריך פקידים - הדבר הזה שנתניהו לא רוצה. לנתניהו אין שום בעיה לגבש תוכנית כלכלית, הוא עשה את זה ב-2009 כשהוא נבחר מחדש לראשות הממשלה. הוא ממש ממש טוב בזה. אם ראש הממשלה רוצה שאנחנו ניקח אותו ברצינות, הוא צריך לקחת אותנו ברצינות, ולא להציג מצגות חצי אפויות ואחרי זה להגיד 'אף אחד לא נותן לי לאשר את התוכנית הכלכלית שלי'.

כל עוד הוא לא עושה את זה, זו כלכלת בחירות, לא תוכנית כלכלית.

אפשר להתייחס ברצינות לקורונה ולהגיד - מה שקורה כאן לא הגיוני | קרן נויבך

אם זה לא היה שלנו כנראה שהיינו צוחקים. קשה למצוא משהו משעשע בעובדה שרק אחרי עשרה חודשים של ניהול כושל של מגפת קורונה, מצאה המדינה סוף סוף דרך לסגור את שער הכניסה המרכזי למדינת ישראל – נתב"ג.

קשה למצוא משהו משעשע בעובדה שהממשלה אפשרה לישראלים לטוס בהמוניהם לטורקיה ודובאי  כדי להתקהל שם ולהפר את הנחיות הקורונה, בזמן שמערכת החינוך כאן היתה סגורה. ואז לחזור לארץ להפיץ את הווירוס, כולל המוטציות החדשות, לכל עבר כי לא אוכפים כאן את חובת הבידוד ולא מחייבים בבדיקה שלילית לפני עלייה למטוס.

קשה למצוא משהו משעשע בעובדה שפתאום נזכרו במשטרת ישראל לאכוף באגרסיביות יתרה, שכוללת אלימות מיותרת ונקמנות, את החוק ותקנות הקורונה בחברה החרדית, אחרי שבמשך חודשים מוסדות החינוך החרדיים היו פתוחים. ואז זה לא הפריע לאף אחד – לא למשטרה ולא לשרי הממשלה.

הוויכוח כאן הוא כבר מזמן אינו "כן סגר" מול "לא סגר". אפשר להתייחס במלוא הרצינות לקורונה ולהבין שמה שקורה כאן בחודשים האחרונים אינו סביר ולא הגיוני. אפשר להתייחס במלוא הרצינות לקורונה ולהבין שהאופן בו ממשלת ישראל מתמודדת ומנהלת את הטיפול במגפה - פשוט כושל.

כשראש הממשלה מתקשר לנכדו של הרב קניבסקי ומתחנן שישתפו פעולה עם התקנות, הוא מוכיח שוב שמה שמנחה אותו הוא היציבות הפוליטיות ולא בריאות הציבור. כשראש הממשלה שותק במשך שעות מול תמונות המהומות והוונדליזם שמגיעות מירושלים ובני ברק, הוא מוכיח שוב שרק שלטונו מעניין אותו כרגע.

♦♦♦

מחכים לסוף הקורונה? יש כאלה שכבר שם, לפחות כלכלית | שאול אמסטרדמסקי

ואם נתניהו אכן יעמוד בהבטחתו וישראל, ואחריה שאר העולם, ייצאו ממשבר הקורונה - איך תראה התאוששות הכלכלה? מומחי שוק ההון שעוסקים בחיזוי הפעילות הכלכלית בתום המשבר חוזים תרחיש אחד ומטריד במיוחד - התאוששות בצורת האות K. 

מה זה אומר? שהעשירונים העליונים יתאוששו מהר ויקחו את כל הקופה, או את רובה. ואילו העשירונים התחתונים וחלק ניכר ממעמד הביניים יסתפקו בפירורים. זה לא חייב לקרות, ובכל זאת יש כבר כמה סימנים שמעידים שאולי אנחנו בדרך לשם. הבורסה, לדוגמה. מדד הנאסד"ק שבר שיאים ב-2020. גם שוק הדיור מראה סימנים דומים. אז איך זה יגמר?

♦♦♦

איפה כבוד הנכד של הרב קניבסקי עכשיו? | אריה גולן

לנוכח קרבות הרחוב בבני ברק וגם בירושלים, ההתפרעויות החמורות והעימותים הקשים עם השוטרים, עולה המחשבה – מאוד חבל שהלוחמנות הזו של צעירים חרדים קיצוניים אינה מביאה אותם לעלות על מדים, להתגייס לצבא ולהילחם באויבי ישראל. אולי מצבנו הביטחוני היה משתפר. ומעניין מה היה אומר על כל מה שקורה כבוד הנכד של הרב קניבסקי – יענקי. למה לא שומעים אותו עכשיו?