סגר שלישי קורונה חרדים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הגדלת הקנסות

הצעת החוק מאפשרת להגדיל את גובה הקנס המקסימלי על הפרת מגבלות הקורונה מ- 5,000 שקלים ל- 10,000 שקלים • בדיון במליאה תקפו חברי כנסת מיהדות התורה את המשטרה, על רקע האירועים האלימים בימים האחרונים בבני ברק • גנץ הודיע לליכוד: עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא נאפשר את העברת תקנות הסגר
זאב קם ויערה שפירא
25 בינואר 2021
15:19
עודכן ב 19:17

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה ראשונה את החוק להגדלת הקנסות על הפרות הנחיות הקורונה. 52 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק מול 23 שהתנגדו. הצעת החוק מאפשרת להעלות את גובה הקנס המקסימלי על הפרת מגבלות הקורונה מ-5,000 שקלים ל- 10,000 שקלים. 

למרות מעבר החוק בקריאה ראשונה, עדיין לא מובטחת לו תמיכת הקואליצייה בקריאה שנייה ושלישית, נוכח ההתנגדות החרדית. יו"ר כחול לבן גנץ הודיע לליכוד: עד שלא נאשר סופית את חוק הקנסות, לא נאפשר את העברת תקנות הסגר. "המשמעות היא שאם עד מחר בערב לא עובר מתווה הקנסות - ההחלטה על המשך הסגר תועבר למליאת הכנסת שבה אין לקואליציה רוב ללא כחול לבן", הודיעו במפלגה.

שר הבריאות אדלשטיין אמר לפני ההצבעה כי ההצלחה של מבצע החיסונים יוצרת מצב של תודעת פוסט קורונה. "כאילו נגמר העניין. עוד מאמץ קטן וזהו. צריך לומר ביושר, זה לא המצב. נצטרך לחיות בצל הקורונה תקופה ארוכה. לא לימדו אותי לשקר ולכן לא אגיד לכם שבעוד חודש הכול יהיה פתוח. זה לא המצב. גם ביציאה מהסגר הזה נצטרך להיות מאוד זהירים".

יו"ר ש"ס אריה דרעי הודיע בישיבת סיעתו כי ש"ס לא תתמוך בחוק. לדבריו, "העלאת הקנסות תגרום רק להעמקת השבר הכלכלי הקשה ולכך סיעת שס תתנגד". בדיון במליאה תקפו חברי כנסת מיהדות התורה את המשטרה, על רקע האירועים האלימים בימים האחרונים בבני ברק. "נכון, היו את הפוגרומים האלה, אבל מי שסובל מזה זה הציבור החרדי", אמר ח"כ משה גפני. "מי שצריך לטפל בזה זו המשטרה של אמיר אוחנה. בושה שזורקים את זה על הציבור החרדי השקט והלא אלים".

ח"כ ישראל אייכלר אמר: "האחריות היא על ראש הממשלה, על השרים ועל המפכ"ל. יש להעביר מיד את האחריות על אכיפת הקורונה ממשטרת ישראל לפקחים אזרחיים". ח"כ פינדרוס גם הצטרף לחבריו למפלגה במתקפה על המשטרה: "משטרת ישראל עושה דברים רק עבור כותרות. היא לא באמת מנסה למגר את המגפה. מסיבות פוליטיות היא לא מנסה למצוא פתרונות ולתקשר עם ראש עיריית בני ברק".