שאול אמסטרדמסקי

כ"ץ ונתניהו, ככה לא בונים תוכנית כלכלית

כלכלת בחירות זה אסור. נקודה. ובכל מקרה, מאחורי המצגת של נתניהו אין בתוכנית הזו שום דבר ומאחר ואף אחד לא כתב אותה, אף אחד גם לא יידע איך ליישם אותה
שאול אמסטרדמסקי
25 בינואר 2021
19:11

הדבר הזה שנתניהו וכ"ץ הציגו אתמול לא יוצא לי מהראש. נשבע לכם, חשבתי על זה בלילה. זה מעצבן אותי כי זה לא בסדר. למה זה לא בסדר? הינה למה זה לא בסדר.

סיבה ראשונה: אנחנו יודעים שנתניהו לא באמת רוצה להעביר את התוכנית הזאת, כי הכתב הפוליטי שלנו, מיכאל שמש, חשף אתמול שעוד לפני שהוא הציג אותה, נתניהו כבר תדרך את השרים של הליכוד ללכת על הראש של היועמ"ש אביחי מנדלבליט. ברגע שהוא יתנגד לתוכנית הזאת, כי נתניהו ידע שמנדלבליט יתנגד - כי הוא לא מאתמול במשחק הזה, הוא ידע שהוא עושה פה כלכלת בחירות.

ומה שהופך את זה לכלכלת בחירות זה העובדה שאין פה תחרות חופשית. נתניהו אוהב תחרות חופשית, אבל זאת תחרות לא הוגנת. למועמדים האחרים לראשות הממשלה אין נגישות לקופה. הם יכולים רק להבטיח כל מיני דברים לאחרי הבחירות. נתניהו וכ"ץ הם היחידים שיכולים עכשיו, תיאורטית, לשלוח יד אל הקופה, לפזר כסף ואז להגיד לאנשים: למי תצביעו? ולכן זה אסור, זה לא דמוקרטי.

סיבה שנייה: נתניהו רוצה שמנדלבליט יגיד לו 'אדוני ראש הממשלה, זה אסור' בשביל שהוא יוכל להגיד: 'הינה שוב הפקידים אומרים מה לעשות!'הפקידים לא יגידו לי מה לעשות!', אבל זה חסר כל היגיון.

זה כמו שראש הממשלה ייסע ברמזור אדום ואז תעצור אותו המשטרה ותיתן לו דוח ואז הוא יגיד: 'בשום פנים ואופן, הפקידים לא יגידו לי אם לנסוע ברמזור אדום או לא לנסוע ברמזור אדום!'. זה אבסורדי בדיוק באותה מידה. כלכלת בחירות זה אסור נקודה.

ודבר שלישי: כשנתניהו אומר כל הזמן שהוא לא רוצה פקידים והפקידים לא יגידו מה לעשות, זה מה שמביא אותנו למצב שבו ראש הממשלה לא באמת מציג תוכנית כלכלית, אלא מציג איזו מצגת חצי אפויה שמאחוריה אין שום דבר. כמו תפאורה בסרטים שאם מסתכלים מהצד השני שלה רואים שאין שם באמת שום דבר. אז ככה זה.

אם באיזושהי דרך נס נתניהו יצליח לקדם את התוכנית הזאת או חלקים ממנה, אז יתברר שאף אחד לא באמת יודע איך ליישם אותה כי אין אף פקיד שישב ועשה את עבודת המטה בשביל להכין אותה. ולכן אין קריטריונים, ולא ברור איך מחלקים את הכסף, ולא ברור מאיפה הוא מגיע, ולא ברור כמה החשב הכללי צריך לגייס.

מה לעשות, בשביל זה צריך פקידים - הדבר הזה שנתניהו לא רוצה. לנתניהו אין שום בעיה לגבש תוכנית כלכלית, הוא עשה את זה ב-2009 כשהוא נבחר מחדש לראשות הממשלה. הוא ממש ממש טוב בזה. אם ראש הממשלה רוצה שאנחנו ניקח אותו ברצינות, הוא צריך לקחת אותנו ברצינות, ולא להציג מצגות חצי אפויות ואחרי זה להגיד 'אף אחד לא נותן לי לאשר את התוכנית הכלכלית שלי'. 

כל עוד הוא לא עושה את זה, זו כלכלת בחירות, לא תוכנית כלכלית.