חיסון לקורונה בבית החולים שיבא
צילום: גטי אימג'ס

פרופ' רהב: התגלו בישראל תופעות לוואי לחיסון שלא היו ידועות לפייזר

מנהלת היחידה למניעת מחלות זיהומיות בשיבא אמרה כי אנשים שהתחסנו מגיעים לביה"ח עם תופעות של נימול ושיתוק עצב הפנים: "מדובר בתופעות חולפות" • כ-2.7 מיליון ישראלים התחסנו במנה הראשונה, אתמול חוסנו 226 אלף אזרחים
כאן הלילה
25 בינואר 2021
23:55
עודכן ב 13:39

מנהלת היחידה למניעת מחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, פרופסור גליה רהב, אמרה אמש (שני) כי בישראל התגלו תופעות לוואי מהחיסון לקורונה שלא היו ידועות לחברת התרופות פייזר. בריאיון ליעקב אייכלר בכאן רשת ב אמרה פרופ' רהב כי "אנחנו רואים תופעות של 'נימולים' ומעורבות של כל מיני עצבים שאנחנו עדיין לא יכולים לקשור את זה בצורה ברורה לחיסון, אבל עוקבים אחרי זה". פרופ' רהב הדגישה כי מדובר בתופעה לא משמעותית שחולפת, "אבל צריך לבדוק, ללמוד ולראות".

האזינו לריאיון עם פרופ' רהב בכאן רשת ב

"יש כל מיני דברים שאנחנו לא יודעים לבוא ולהגיד אם הם באמת קשורים לחיסון, כמו שיתוק של עצב הפנים, אבל יש כאן הטייה מסוכנת - אסור להגיד שהחיסון גורם לשיתוק של עצב הפנים, זה לא נכון", הבהירה פרופ' רהב. לשאלה האם תופעות הלוואי הללו מדווחות באחוזים ניכרים, השיבה: "זאת לא חוכמה כי אליי מגיעים כולם, אז אני מתרשמת שיש יותר. אבל בחיי היום-יום בלי חיסון לקורונה לא מגיעים אליי המקרים האלה, אז אני לא מתרשמת". פרופ' רהב הוסיפה כי כל תופעות הלוואי מוחמרות יותר אחרי החיסון השני, וקשות יותר בקרב מטופלים צעירים. "בהתחלה אמרו שזה 'נשים היסטריות', אבל כנראה שלא כי אנחנו רואים את זה גם בגברים". 

לאור הערות גולשים, פרופ' רהב מבהירה: "אני אישה ולכן התעצבנתי שאמרו זאת ואני בהחלט חושבת שזה אמיתי - עובדה שזה לא רק בנשים, ונשים פחות היפוכונדריות מגברים".

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול חוסנו 226 אלף אזרחים. מתחילת מבצע החיסונים ניתנו קרוב לארבעה מיליון זריקות חיסון. כ-2.7 מיליון חוסנו במנה ראשונה ו-1.26 מיליון קיבלו גם מנה שנייה. לפי נתוני המשרד, 63 מתוך 428 אלף בני אדם (0.014%) שעבר שבוע מאז שחוסנו במנה השנייה - חלו בקורונה.

הערכה: ההיענות לחיסון בקרב רופאים ערבים נמוכה יותר

ההערכה היא כי במגזר הערבי התחסנו 20% פחות רופאים מאשר במגזר הכללי, מה שעלול לגרום למחסור בכוח אדם בבתי החולים, דווקא בתקופה שבה העומס עליהם עולה משמעותית. כך עולה מדוח שהוצג בדיוני משרד הבריאות בימים האחרונים. במשרד מסמנים שני אזורים בעייתים מבחינת היענות לחיסון: הפזורה הבדואית בנגב ומזרח ירושלים. מאמצים נוספים יושקעו כדי להעלות את מספר המתחסנים באזורים הללו.

בריאיון ל"קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר ממונה הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, התייחס להיענות לחיסון במגזר. "התחלנו לא טוב מבחינת חיסונים ביישובים הערביים, אבל אחרי מאמצים, כ-14% התחסנו", הוא אמר. לדבריו, "קשה מאוד לשכנע אנשים בפזורה להתחסן. אנחנו משתמשים שם במנהיגים ואנשי ציבור".