המחאות נגד השלטון בעיראק, 2019
צילום: אי-פי

פעיל פוליטי בעיראק לכאן חדשות: "איראן אחראית לטרור במדינה"

אחרי שנתיים של שקט יחסי בעיראק, למעלה מ-30 בני אדם נהרגו בפיגוע של דאע"ש בבירה בגדאד • פעיל פוליטי עיראקי אמר לכאן חדשות כי העיראקים מתנגדים לנוכחות האיראנית במדינה. על כינון יחסי שלום עם ישראל אמר: "השלום בין המדינות אפשרי - זו דעתו של הדור החדש בעם"
רועי קייס
26 בינואר 2021
08:14
עודכן ב 13:16

שנתיים חלפו מאז ארגון הטרור דאעש הצליח לבצע פיגוע טרור קטלני בבירת עיראק, בגדאד. אבל ביום חמישי האחרון זה קרה. שני מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם באזור הומה אדם, אחד הפיצוצים אף תועד בעין המצלמה. למעלה מ-30 בני אדם נהרגו ויותר ממאה נפצעו באירוע הקטלני - תזכורת כואבת לכך שארגון הטרור אמנם איבד את שטחיו והובס צבאית, אך לא ביטחונית.


קרבות נוספות נרשמו בסוף השבוע בין דאעש לבין המיליציות השיעיות הפרו-איראניות מצפון לבגדאד עם יותר מעשרה הרוגים בשורות המיליציות. טלאל אל-חרירי, פעיל פוליטי עיראקי, סיפר לכאן חדשות בזעזוע כי הפיגוע התרחש באחת הכיכרות המזוהות עם המחאה בעיראק בשנה האחרונה.

בריאיון עם אל-חרירי מהחבל הכורדי, ששודר אמש (שני) בחדשות הלילה בכאן 11, הוא הוסיף כי לטענתו האיום האיראני יותר חמור מזה של דאעש. לאחרונה השתתף, יחד עם עוד פעילים פוליטיים צעירים, בוועידה של התארגנויות כדי לרוץ בבחירות הבאות לפרלמנט בעיראק.

אל-חרירי מתיימר לייצג את מפלגת המהפכה על רקע ההפגנות שהחלו באוקטובר 2019 במחאה על המצב הכלכלי הקשה והשחיתות השלטונית, שלוו בקריאות נגד התערבות המשטר האיראני בעיראק. נקוה מעניינת שעולה מדבריו היא הכרטיס האנטי איראני. עדיין קיימים מספיק גורמים מקומיים בעיראק שכן מזוהים עם איראן ותומכים בה, כך שהשפעתה טרם נוטרלה. אומנם טלאל בטוח שרוב הציבור איתו.

פעיל פוליטי בעיראק: "רוצים לעשות שלום עם ישראל"

טלאל אל-חרירי מעיד כי יש תמיכה משמעותית בקרב העיראקים לכינון יחסי שלום עם ישראל, בייחוד לאור הגעגועים לקהילה היהודית המפוארת שהייתה במדינה. "השלום הוא אפשרי וזו לא רק דעתי", אמר אל-חרירי והרחיב: "אני מפרש את רצונות הציבור בעיראק והדור החדש בעם. לעיראקים יש את הקשר החזק ביותר ליהודים. רואים בגלוי שאנחנו שואפים ורוצים לעשות שלום".