-
צילום: AP

שגריר ארה"ב באו"ם: ממשל ביידן יחדש את היחסים עם הפלסטינים וימנע מהלכים כמו סיפוח חד צדדי

מועצת הביטחון דנה במצב במזרח התיכן | ארדן: במקום לעניק חיים טובים לאזרחיה – איראן בנתה טילים וממנה את שלוחותיה • שליח האו"ם לאזור גינה את כוונת ישראל לקדם מאות יחידות דיור בשטחים
יואב זהבי, עמיחי שטיין ומתי ברנהרט
26 בינואר 2021
16:01
עודכן ב 18:00

שגריר ארצות הברית באו"ם, ריק מילס, הודיע הערב (שלישי) שממשל ביידן יחדש את היחסים עם הפלסטינים וימנע מהלכים כמו סיפוח חד צדדי. את הדברים אמר מילס בדיון שמקיימת מועצת הביטחון על המצב במזרח התיכון. עוד הוסיף השגריר שארצות הברית תמשיך לדחוף מדינות לקיים יחסים עם ישראל והוסיף: "הקונפליקט עם הפלסטינים הוא אולי לא הבעיה המרכזית במזרח התיכון, אך הפתרון שלו עשוי לסייע משמועתית למצב באזור". 

מוקדם יותר בדיון התייחס שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן לאפשרות של החזרה לסכם גרעין עם איראן. "המציאות של 2021 היא לא המציאות של 2015", הסביר ארדן."היום אנחנו יודעים שאיראן לא השתמשה בהסרת הסנקציות כדי לתת חיים טובים לאזרחיה. במקום זה – היא בנתה טילים ומימנה את ארגוני הפרוקסי שלה".

שגריר ישראל באו"ם מתח ביקורת על חוסר התגובה של הארגון בכל הנוגע לפעילות המשטר האיראני. "אסור לעולם לאפשר למדינה הכי מסוכנת בעולם לאחוז בנשק הכי מסוכן בעולם", הבהיר. "איראן לא מסתירה את הכוונות שלה להשמיד את המדינה היהודית. אין איום גדול יותר ממנה על שלום וביטחון העולם". 

על המצב ברשות הפלסטינית, ברקע ההכרזה של אבו מאזן על יציאה לבחירות, הוסיף ארדן: "אם הנשיא עבאס באמת היה מעוניין בשלום הוא לא היה מנסה לייסד בנק חדש כדי לשלם לטרוריסטים. אחרי 15 שנים שבהן דחה את הבחירות ברשות, אין זה מפתיע שדווקא עכשיו הוא מחליט לערוך בחירות כשהממשל האמריקני מתחלף". 

מועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת היום לדיון בתקופתי נושא המזרח התיכון. השיחות מתקיימות ברקע חילופי הממשל בארצות הברית, ובין המשתתפים באירוע – החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מזכ"ל הליגה הערבית, שר החוץ התוניסאי, שר החוץ הפלסטיני ובכירים נוספים.

שליח האו"ם למזרח התיכון, תור ונסלן ציין קרא בדיון לישראל להעניק עדיפות לפלסטינים הנמצאים בשטחה בכל הנוגע לטיפול בקורונה, תוך שהוא מציין שישראל ביצעה עד כה קמפיין התחסנות רחב למדי. ונסלן גינה את כוונתה של ישראל לקדם בניית מאות יחידות דיור בשטחים, וטען כי הדבר מהווה מכשול לקידום פתרון שתי המדינות. עוד הוסיף כי ירי ללא אבחנה של רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל מפה את החוק החוק הבין לאומי.