אבו מאזן וג'ו ביידן ברמאללה, 2016
צילום: פלאש 90

בכיר ברשות הפלסטינית: קיבלנו מסר מממשל ביידן שתוכנית השלום אינה על השולחן

אחמד מג'דלאני: ממשל ביידן מתנגד לתוכנית הסיפוח ומעוניין לפתוח מחדש את משרדי אש"ף בוושינגטון • מזכ"ל הליגה הערבית: מקווה שהממשל יחזיר את האמון בארה"ב כמתווכת הוגנת בתהליך השלום
שמעון מיג'אן
26 בינואר 2021
08:41

בכיר הרשות הפלסטינית, אחמד מג'דלאני, אומר הבוקר (שלישי) כי ברשות קיבלו מסרים מממשל ביידן כי תוכנית השלום של טראמפ איננה "על השולחן". עוד אמר כי מהממשל נמסר כי מתנגדים לתוכנית הסיפוח של ישראל. מג'דלאני הוסיף כי ברשות קיבלו סימנים לכך שממשל ביידן מעוניין לפתוח מחדש את משרדי אש"ף בוושינגטון, את הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים ולחדש את התמיכה הכספית באונר"א.

בתוך כך קורא מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ר'יט, לממשל ביידן להחזיר את האמון של הרשות הפלסטינית בתהליך המדיני, שלדבריו הוא הדרך היחידה להגשמת תקוותיהם הלאומיות להקמת מדינה עצמאית בקווי 67'. במאמר שפורסם הבוקר בעיתון א-שרק אל-אווסט הביע אבו אל-ר'יט תקווה שממשל ביידן יחזיר את האמון בארצות הברית כמתווכת הוגנת בתהליך השלום. הוא הדגיש כי הסכמי השלום שנחתמו לאחרונה בין ישראל למדינות ערב צריכים ליצור אווירה חיובית של אמון, שיסייע לטפל בסוגיה המרכזית שמהווה את שורש הסכסוך: "על הצד הישראלי לא לדמיין שההסכמים האלה הם חלופה ליישוב הסכסוך ופתרון שתי המדינות".

אבו אל-ר'יט שלח מסר לממשל ביידן ולפיו כל טיפול בין-לאומי בסוגיה האיראנית חייב לקחת בחשבון את הדאגות של מדינות ערב. לדבריו, מה שמטריד בראש ובראשונה את מדינות ערב הוא ההתנהגות של איראן שלא ניחנת רק בפזיזות ועוינות בוטה כלפי חלק מהן, אלא גם באנוכיות מוגזמת.

אבו אל-ר'יט ציין כי הטיפול מצד ממשל אובמה בנושא האיראני, בדמות הסכם הגרעין, היה חסר את אלמנט ההמשכיות מכיוון שהוא לא נגע בחששות של גורמים רבים: "לממשל החדש בארצות הברית יש שעת כושר לסלול דרך שונה לטיפה בסוגיה הזו, שיש לה השפעה רבה על הביטחון האזורי תוך התייעצות והסכמה עם כלל הגורמים הנוגעים בדבר".