חיסוני פייזר בשיבא
צילום: גטי אימג'ס

פרופ' בליצר: החיסון של פייזר עובד היטב נגד הזן הבריטי

ראש הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות לכאן רשת ב על השאלה אם החיסון מקנה חסינות מפני הדבקה השיב ראש קבינט המומחים של מגן ישראל: "התשובה לזה עוד איננה"
סדר יום
26 בינואר 2021
11:19

פרופסור רן בליצר, ראש קבינט המומחים של תוכנית "מגן ישראל", אמר הבוקר (שלישי) כי "סדרה גדלה ומתארכת של מחקרים שפורסמו בשבועיים האחרונים מלמדת שהחיסון של פייזר עובד היטב נגד הזן הבריטי, שהפך להיות הזן הדומיננטי בישראל". את הדברים אמר פרופסור בליצר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב.

לדבריו של בליצר, "תוכנית החיסונים מתקדמת כמו שמדינות רבות יכולות רק לחלום. כל העדויות הראשוניות שנאספות עד עכשיו מראות שהחיסון עובד כפי שתוכנן. בקרוב יסתיימו מחקרים גדולים שבודקים באופן מסודר להעריך בדיוק כמה הוא עובד בחיים האמיתיים, אבל כנראה שנראה תוצאות חיוביות ושהחיסון בסך הכול עושה את פעולתו".

עם זאת, על השאלה אם החיסון מקנה חסינות מפני הדבקה, ולא רק מפני המחלה, השיב פרופסור בליצר: "כדי לדעת באופן ודאי נדרש מחקר מעקב שלוקח לשורה ארוכה מאוד של אנשים בדיקות PCR באופן שוטף, ולא רק באופן אקראי". לדבריו, "במחקרים הגדולים שיתפרסמו, אני מקווה בקרוב, יהיו רמזים. אבל רק תוצאה של מחקר צופה פני עתיד, מחקר מעקב של ביצוע מטושים באופן שיטתי, יוכל לענות את זה באופן ודאי. התשובה לזה עוד איננה".