-
צילום: משה שי, פלאש 90

מזכיר הממשלה על הפירצה מירדן: "הנחתי לפעול לסגירת המעברים היבשתיים"

בריאיון לכאן רשת ב הסביר צחי ברוורמן: "יש לקונה משפטית, חוק הקורונה מתייחס רק לנתב"ג"
בחצי היום
26 בינואר 2021
13:28

למרות הסגר וסגירת נמל התעופה בן גוריון, המעברים היבשתיים של ישראל מירדן עדיין פתוחים. מזכיר הממשלה וממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, צחי ברוורמן, אמר היום (שלישי) בריאיון לאסתי פרז בן עמי כי "יש לקונה משפטית בגלל חוק הקורונה הגדול, שמתייחס רק לנתב"ג". לדבריו, הוא הנחה לפעול לסגירת המעברים היבשתיים.

גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי במשרד פועלים לסגור את המעברים כבר היום. "נוצרה פרצה מסוכנת הגובלת במחדל וחייבים לסגור את הפרצה הזאת כאן ועכשיו״, אמר הגורם.

לפי שעה, מעבר הגבול בין ישראל לירדן בערבה נותר פתוח לכניסת ישראלים. המשמעות היא שמי שנמצאים בחו"ל יכולים לטוס לירדן וממנה לישראל. שלשום הממשלה קבעה כי נמל התעופה בן גוריון ייסגר למשך שבוע כדי למנוע כניסת מוטציות של נגיף קורונה לישראל. "נסגור את המדינה הרמטית", הבטיח אז ראש הממשלה נתניהו.

אמש בחדשות הערב פורסמו דרישות הממשלה בעקבות סגירת השמיים, בהן: טיסה במקרי חירום רפואיים או הומניטריים תיעשה רק במטוסים פרטיים, בהם עד תשעה מושבים. עלות שעת טיסה במטוסים אלה עומדת על כ-10 אלף דולר. למעשה, אדם מן היישוב שנדרש לטוס לטיפול רפואי, הלוויה או אירוע חריג אחר לא יוכל לטוס כלל.

משרד התחבורה דורש לממן טיסות במטוסים פרטיים לישראלים שיורשו לצאת מהארץ במסגרת החריגים לסגירת השמיים. מדובר בהצעה שנתמכת בגורמים נוספים בממשלה. עוד הציע משרד התחבורה שהמדינה תממן את השהות במלונות בחו"ל לישראלים שלא יוכלו לחזור ארצה בגלל סגירת השמיים, וכן את כרטיסי הטיסה החלופיים שירכשו. בנוסף, הוצבה דרישה להעניק סיוע נוסף לחברות התעופה הישראליות.