שאול אמסטרדמסקי

דרוש: מבוגר אחראי - האם עצמאים יקבלו דמי אבטלה?

מה הסיכוי שעצמאים יקבלו סוף כל סוף רשת ביטחון מהמדינה? שאול מאמין שזה עוד עשוי לקרות - אבל בטח לא כמו שכ"ץ ונתניהו הבטיחו במצגת שלהם
שאול אמסטרדמסקי
26 בינואר 2021
20:49
עודכן ב 08:23

במצגת הזאת של נתניהו וכ"ץ היה סעיף אחד של דמי אבטלה לכל עצמאי שיהיה מעוניין בזה. בואו נדבר על זה רגע, כי זה לא מה שהם מבטיחים שם.

מה שנתניהו וכ"ץ מבטיחים בעצם, שעצמאים יוכלו להשתמש בכסף שהם מחויבים לחסוך לפנסיה כסוג של כרית למקרה שיש להם בעיה בעסק והם צריכים כסף. הם יוכלו למשוך את הרכיב של הפיצויים בלי לשלם עליו מס, כמו שיכולים לעשות עובדים שכירים.

אחלה, דמי אבטלה לעצמאים זה לא. זה בא על חשבון העצמאים מהכסף של העצמאים. העצמאים כבר שנים מנסים להשיג דמי אבטלה לעצמם כמו שכירים, וזה מאבק מאוד קשה והוא לעולם כנראה לא יצליח. כי נורא קשה להגדיר מה זה אבטלה אצל עצמאים.

אבל יש עכשיו מומנטום ליצור רשת ביטחון מסוימת לעצמאים. פשוט לקחת את המנגנון שהממשלה יצרה בקורונה, של מענק פעם בחודשיים ממי שההכנסה שלו מאוד נפגעה, ולהמשיך איתו גם אחר כך.

אני אישית חושב שיש סיכוי שאחרי הקורונה ייווצר מנגנון של דמי אבטלה לעצמאים, ואני חושב שאפשר לעשות את זה על בסיס המנגנון שהמדינה יצרה כבר עכשיו. כבר עכשיו הממשלה מחלקת מענקים לעצמאים אחת לחודשיים, לעצמאים שהיקף ההכנסות שלהם נפגע מאוד בקורונה. זה מנגנון שסומך על העצמאים מצד אחד, ומצד שני נורא קל לבדוק את זה כי בסוף השנה העצמאים מגישים דוח למס הכנסה.

ואם יתברר שההכנסות שלהם לא נפגעו כמו שהם הצהירו, אז רשות המיסים תבקש את הכסף בחזרה. ואז יקום קול צעקה, ואז ייתכן שהפוליטיקאים יגידו: אתם יודעים מה? בואו נוותר להם, בואו נהפוך את זה למתנה במקום מענק למי שנפגע באמת.

אם זה יקרה, אין שום סיכוי שתהיה רשת ביטחון לעצמאים בעתיד הרחוק. אבל אם בסופו של דבר הפוליטיקה שלנו תקבל בגרות, יש סיכוי לא רע שנצא מהקורונה הזאת כשהעצמאים יגלו שיש להם רשת ביטחון מהמדינה. לא בדיוק דמי אבטלה, אבל התקדמות אדירה לעומת המצב הקיים.