-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לקראת ירידה בתחלואה? מבט מקרוב על נתוני הסגר הקודם

הסגר שהחל בחודש ספטמבר הצליח להוריד באופן משמעותי את מספר הנדבקים החדשים והחולים במצב קשה. הפעם התמונות אומנם נראות שונות, אך יש גם מקום לאופטימיות
מואב ורדי
26 בינואר 2021
23:07
עודכן ב 23:30

על אף הסגר שנמשך כבר שבועיים וחצי ושמספר המחוסנים ממשיך לעלות – עדיין לא רואים בישראל ירידה בתחלואה. תמונת המצב הזו שונה מאוד מהסגר הקודם, שהתחיל בראש השנה ב-18 בספטמבר, והסתיים כעבור חודש ב-19 באוקטובר.

הסגר הזה הצליח להוריד את התחלואה משיא של 6,726 נדבקים חדשים בממוצע שבועי, ל-1,488 בלבד ביום היציאה מהסגר. אותה השפעה הייתה על שיעור החולים שמצבם קשה – משיא של כמעט 140 חולים במצב קשה ליום בממוצע שבועי, צלל מספרם אל פחות מ-40. 

מנתוני הסגר הנוכחי נראה לכאורה שהמצב לא טוב במיוחד. משיא של 8,624 נדבקים חדשים ביום, אתמול המספרים ירדו ל-7,870 בלבד. וגם במקרה של החולים שמצבם קשה אין בשורה ביניים ומספרם עדיין לא יורד. 

אך הנתונים הללו הם רק חלק מהסיפור. אם בוחנים את מספר הימים שעברו מתחילת הסגר, מצבנו אולי לא נורא כל כך. בסגר השני, שהחל בחודש ספטמבר, בירידה בנתונים מתחילה רק ב-14 באוקטובר – 17 ימים לאחר תחילתו. גם הירידה המספר החולים שמצבם קשה מתחילה רק ב-5 באוקטובר. 

אתמול עברו בדיוק 18 ימים מתחילת הסגר הנוכחי, כלומר – אנו נמצאים בנקודת הזמן שבה רק החלה הירידה בסגר הקודם. כשבוחנים את נתוני החולים שמצבם קשה כבר רואים בלימה של מגמת העלייה, ואם שיעור התחלואה יושפע מהסגר כמו שהושפע בסגר הקודם, אנחנו צפויים להתחיל לראות ירידה בתחלואה הקשה רק החל מהימים הבאים.