מחנה אושוויץ, ארכיון
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

"עדויות השורדים יעמדו כחומה מול מכחישי העבר"

76 שנים לאחר שחרור מחנה אושוויץ, זוכרים היום ברחבי העולם את 6 מיליון הנרצחים. נתניהו: "נגע האנטישמיות הרעיל ממשיך להתפשט". בלוקסמבורג ייחתם היום הסכם היסטורי בין הדוכסות המערב אירופית לבין הקהילה היהודית לפיצוי שורדי השואה החיים
דב גיל-הר ודנה ירקצי
27 בינואר 2021
07:32
עודכן ב 10:20

יום השואה הבין-לאומי מצוין היום (רביעי) ברחבי העולם, 76 שנים לאחר שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. הטקס המרכזי יהיה אחר הצהריים באושוויץ במתכונת מקוונת. ישאו בו דברים, בין השאר, נשיא פולין דודה, שגרירת ישראל בפועל ושגריר רוסיה, וכן ניצולי המחנה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, נשיא גרמניה ד"ר פרנק-וולטר שטיינמאייר ונשיא המועצה האירופית שארל מישל פרסמו הצהרה משותפת לרגל היום: "עומדים מאוחדים במחויבותנו לשמירת זיכרון השואה והמלחמה נגד אנטישמיות.

"אנו חולקים כבוד לשורדי השואה - עדויותיהם יעמדו כחומה מול אלו אשר יכחישו את העבר. אנו נעבוד יחד, על מנת לוודא שלקחי השואה וההבטחה הקדושה של - "לעולם לא עוד" יועברו הלאה לילדינו ולילדי ילדינו", נכתב בהצהרה. 

בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "נגע האנטישמיות הרעיל ממשיך להתפשט. זו המדיניות הרשמית של איראן, שמצהירה יום אחר יום שיעדה הוא להכחיד עוד שישה מיליון יהודים ולהשמיד את מדינת ישראל. אני נשבע שלעולם לא נהיה עוד חסרי ישע בפני מבקשי נפשנו. 'לעולם לא עוד' אינה רק סיסמה. זו מדיניותנו, שליחותנו ומשימתנו", דברי ראש הממשלה.

הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון יהיה אחר הצהריים במחנה ההשמדה אושוויץ ויתקיים במתכונת מקוונת. ישאו בו דברים נשיא פולין, שגרירת ישראל בפועל, שגריר רוסיה וניצולי המחנה. בגרמניה תתקיים אזכרה בבונדסטאג, במעמד הנשיא שטיינמאייר והקאנצלרית מרקל. בתום הטקס יוצג להם ספר תורה שנכתב לפני יותר ממאתיים שנה, שרד בשואה, ועבר שחזור בידי סופר סת"ם בישראל במימון ממשלת גרמניה.

ראש ממשלת לוקסמבורג יחתום על הסכם להשבת רכוש יהודי שנגזל בשואה

בלוקסמבורג ייחתם היום הסכם היסטורי בין הדוכסות המערב אירופית לבין הקהילה היהודית לפיצוי שורדי השואה החיים עדיין, להשבת רכוש יהודי שהוחרם מיהודי המדינה, ולהנצחת קרבנות השואה. רוב גדול מ-3,500 היהודים שחיו במדינה ערב מלחמת העולם השנייה.

פרטי ההסכם המדוייקים ייוודעו רק אחר הצהריים, לקראת מועד החתימה, אבל יש שביעות רצון רבה מצד בכירים בקהילה היהודית ובארגון היהודי להשבת רכוש, מהאחריות שמגלה ממשלת לוקסמבורג לחלקם של משתפי פעולה לוקסמבורגיים עם הנאצים במהלך מאורעות מלחמת העולם השנייה.

על אף שלא נטלו חלק פעיל ברדיפות ובהשמדה בלוקסמבורג פעלה מפלגה נאצית מקומית, בעוד הממשלה הנבחרת ומשפחת הדוכס נמלטו ללונדון. ברישומי יד ושם רק חסיד אומות עולם לוקסמבורגי אחד - שר בממשלה דאז, שהצליח למלט 100 יהודים מגרמניה טרם פרוץ המלחמה.

על ההסכם יחתום היום ראש הממשלה הלוקסמבורגי קאסבייה בטל, בעל שורשים יהודיים. זהו הסכם ראשון מסוגו בשנים האחרונות והתקווה היא כי ישמש מודל להסכמים דומים עם מדינות נוספות שעל אדמתן התרחשה שואת העם היהודי, במרכז ובמזרח אירופה.

"העמיסו אותנו על קרונות, לא היה מושג לאיפה הרכבת אמורה להגיע"

שורד השואה צבי איזק, יליד יוגוסלביה  שלה לישראל ב-1948 והיום חי באשקלון, סיפר בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב על על חוויותיו מהמלחמה. "אחרי שסיימתי כיתה א' ריכזו את היהודים בעיר והועברנו למגרש כדורגל בעיר שכנה, ומשם העבירו אותנו רגלית לבית חרושת ללבנים. אחרי זמן מה העמיסו אותנו על קרונות של מטר מרובע, הכניסו שם 70-60 איש. לא היה שום מושג לאיפה הרכבת הזאת אמורה להגיע.

"נסענו יומיים וחצי נעולים בתוך הקורונות. הדוחק היה נוראי ואנשים עשו צרכיהם בקרונות ולא היה מקום לשבת. הגענו לעיר ליד וינה, ושם היו מיונים. שם פגשתי פעם ראשונה יהודים מכל אירופה – פולין, לטביה. אמא הבינה שמי יכול לעבוד יש לו יותר סיכוי לשרוד, אבל הייתה בעיה עם הילדים – עם אחי ואיתי". 

כ-17 אלף ניצולי שואה נפטרו בשנה החולפת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה לרגל יום הציון נתונים על ניצולי השואה בישראל ולפיהם בשנת 2020 נפטרו כ-17 אלף ניצולים, 900 מהם מנגיף קורונה.

לקראת סוף שנת 2020 מספר האנשים המוכרים על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה עמד על 179,600 איש. מתחילת שנת 2020 ועד סופה, הוכרו כ-3,000 ניצולי שואה נוספים ונפטרו כ-17,000. מתוך הנפטרים כ-900 נפטרו מנגיף הקורונה. כ-5,300 ניצולי השואה היו נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. אחוז הנפטרים מתוכם עמד על 17%, בדומה לאחוז הנפטרים באוכלוסיית יהודים ואחרים באותם גילים (16%).

כל ניצולי השואה הם מבוגרים בני 75 ומעלה, ומתוכם כ-17% הם מעל גיל 90. הנשים הן כ-60% מכלל ניצולי השואה, והגברים - כ-40%. חלקן היחסי של הנשים גדל עם העלייה בגיל. 64% מניצולי השואה הם ילידי אירופה. 11% מניצולי השואה הם ילידי עיראק שנחשפו לאירועי הפרהוד ביוני 1941. 16% הם ילידי מרוקו ו-2% ילידי אלג'יריה שחוו הגבלות בתחומי חיים שונים בתקופת משטר וישי.