ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מענק סיוע? לא. מס על סיוע פרטי? דווקא כן

עידו הקים עסק בשנת 2020 ולכן לא זכאי לעזרה מהמדינה
צבע הכסף
27 בינואר 2021
17:29

לא קיבל מענק מהמדינה אך התבקש לשלם מס על מענק תמיכה שקיבל מגוף פרטי: עידו חורש, שהקים את העסק שלו בתחילת 2020, לא קיבל מענקים, הלוואות וסיוע מהמדינה בשל העובדה שמדובר בעסק חדש ואין באפשרותו להדגים פגיעה במחזור לעומת השנה שקדמה לה. מקרן פרטית הוא דווקא הצליח לקבל עזרה, אך נדרש לשלם מס של 17% על ה"הכנסה".

"לפני ימים ספורים", סיפר חורש בתכנית צבע הכסף, "התבשרתי כי נבחרתי לקבלת מענק תמיכה מקרן פרטית". מדובר ב"בית לסולידריות חברתית", קרן שהוקמה ע"י פרופסור אמנון וענת שעשוע לתמיכה בעסקים קטנים.

"למרבה האבסורד", סיפר חורש, "המדינה לוקחת לי מס על המענק הזה. המדינה שזנחה אותי ואת כל העסקים שנפתחו סמוך לפרוץ המשבר בסוף 2019 ו-2020 ועל כן לא נותנת להם שקל, אותה מדינה גובה ממני מס של 17% על מענק תמיכה שנותן לי גורם פרטי. יש אבסורד יותר גדול מזה?".

במיזם הבית לסולידריות חברתית אומרים כי עד כה קיבלו 2,400 בעלי עסקים את המענקים בסך של עד 50 אלף שקלים. הם ציינו כי לצערם זה אכן המצב על פי הגדרות החוק, כיוון שהמענק נחשב כהכנסה לעסק.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בהתאם להוראות חוק מע"מ, המענקים המשולמים על ידי הקרן מהווים תמיכות או סיוע החייבים במס. אין מדובר בשאלת מדיניות של רשות המסים. נבהיר כי הפטור ממע"מ שהוענק  למענקי השתתפות בהוצאות קבועות נקבע בחקיקה ובמהותו נועד למנוע העברת כסף מכיס אחד של המדינה לכיס השני. 

"נציין כי עוסק מורשה שפתח את עסקו בינואר 2020 ושהייתה לו ירידה כל שהיא במחזור כתוצאה מהקורונה זכאי למענק דו חודשי לעסקים חדשים, בפטור ממע"מ, בגובה של 4,000 שקלים. נכון להיום, ככל שפעילותו נפגעה לאורך כל התקופה, העסק יכול להיות זכאי לסכום מצטבר של 20 אלף שקלים, אליו מצטרף מענק בגין פגיעה ממושכת בגובה של 4,000 שקלים נוספים. בניגוד לנטען, גם לעסקים שנפתחו ב-2019 ניתנה בחקיקה מענה והם זכאים למענקים הרגילים תוך חישוב מיוחד לתקופת הבסיס".