חיסון של פייזר בעמדה של כללית
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

פייזר: החיסון כנראה מאבד יעילות מול המוטציה הדרום-אפריקנית

לפי מחקר של חברת התרופות, המוטציה עמידה יותר בפני הנוגדנים שמייצר החיסון, אך הוא עדיין יעיל מספיק
מערכת כאן חדשות
28 בינואר 2021
03:21

החיסון שפיתחה פייזר לקורונה מאבד, ככל הנראה, מעט מיעילותו נגד שלוש מוטציות עיקריות של הזן הדרום־אפריקני של הנגיף, אך הוא עדיין יעיל דיו. כך לפי מחקר שפרסמה הלילה (חמישי) ענקית התרופות האמריקנית. במחקר, שעדיין לא עבר הערכת עמיתים, נבדקו נוגדנים בדגימות דם של מחוסנים. ממצאיו מוגבלים, משום שלא נבדקו כל המוטציות של זן הקורונה שהתגלה בדרום אפריקה. ממצאים באשר לכל המוטציות של הזן צפויים להתקבל בתוך כשבועיים.

גם בניסוי מעבדה שערכה חברת התרופות האמריקנית "אלי לילי" נמצא כי נוגדנים שנוצרו מחיסוני פייזר ומודרנה פחות יעילים נגד המוטציה הדרום-אפריקנית, שמגלה עמידות גבוהה פי כמה וכמה מהגירסה הראשונית של נגיף קוביד-19. גם מחקר זה טרם עבר הערכת עמיתים.

השבוע מסרה מודרנה כי החיסון שלה מפני קורונה יעיל גם נגד המוטציות. למרות זאת, מדעני החברה החלו לפתח גירסה חדשה של החיסון. במודרנה אמרו כי הזן הדרום־אפריקני אומנם פגע בתגובה לחיסון, אך הוא נשאר יעיל דיו ומספק הגנה מפני הנגיף.

מנכ"ל בתי החולים הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, אמר בריאיון לתוכנית כאן הלילה כי "המוטציה הבריטית אלימה יותר, מתפשטת במהירות פי 1.5 מהווירוס המקורי ופוגעת גם בילדים שאי אפשר לחסן אותם". לדגבריו, "המוטציה שולטת במגזר החרדי, והסגר גורם להתפשטות מהירה יותר במשפחות גדולות".