גן ילדים בירושלים, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוקרי האוניברסיטה העברית: הנזק מסגירת החינוך עולה על התועלת

דוח של ועדת המומחים: לפתוח מיידית גני ילדים ביישובים צהובים וירוקים • שר הבריאות אדלשטיין: בלי ירידה במספר החולים שמצבם קשה – לא נוכל להפסיק את הסגר • אלרעי-פרייס: מתוך 715 אלף ישראלים שמחוסנים במנה השנייה במשך יותר משבוע - 317 חלו בקורונה • בכירים במשרד הבריאות: בחינת יציאה מהסגר – רק לקראת אמצע השבוע הבא
נוב ראובני ואסף פוזיילוב
28 בינואר 2021
07:38
עודכן ב 16:15

המומחים בעד פתיחת מערכת החינוך: ועדת המומחים לענייני קורונה של האוניברסיטה העברית פרסמה היום (חמישי) דוח עם המלצות לקראת ישיבת הממשלה הבאה. בדוח טענה הוועדה ש"הנזק הכרוך בסגירה גורפת של מסגרות החינוך עולה על התועלת שבסגירתם". הוועדה המליצה על פתיחה מיידית של גני הילדים, בשלב ראשון ביישובים ירוקים וצהובים, תוך אימוץ כללי היגיינה, ריחוק חברתי והוראה בחוץ.

בוועדה זיהו שהתחלואה בקרב נשים וילדים עולה, ביחס לחלקם באוכלוסייה, למרות ואולי בגלל תקופת הסגר. "הבתים הפכו למקור הדבקה", נכתב בדוח, בעיקר בייחס לבתים צפופים. בשל כך קראו לפתיחת הלימודים עם ירידת התחלואה, כצעד הראשון בפתיחת המשק, עודדו את השלמת החיסונים למורים ותלמידי י"א-י"ב וקראו לשינוי מדיניות הבידודים במערכת החינוך.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הציגה הבוקר נתונים בנוגע למצב התחלואה ומספר המתחסנים נגד נגיף קורונה, שלפיהם מתוך 715,425 מחוסנים בפעם השנייה במשך יותר משבוע - חלו 317 אנשים. אלרעי-פרייס הוסיפה כי בקרב החולים הקשים והקריטים מעל גיל 60 (322 איש) יש רק 2% של מי שחוסנו פעמיים.

נתניהו בביקור בערערה: נבקש להאריך את סגירת נתב"ג בשבועיים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין סיירו היום במתחם החיסונים בערערה שבנגב. נתניהו התייחס לסגר והאפשרות להארכתו ואמר: "אני יודע כמה זה קשה לכולם. המאמץ נדרש כי נשתחרר ורק אנחנו יכולים להשתחרר. בישיבת הממשלה הקרובה אבקש תוספת שבועיים לסגר על נתב"ג". 

רה"מ תקף את התנהלות כחול לבן ואמר: "זה משחק פוליטי שאין לו מקום. אין צורך בתנאי הזה בגלל שאנחנו הבאנו את החוק אנחנו רוצים להצביע עליו עכשיו. על מה גנץ מדבר? הוא עושה טעות כשהוא יוצר כאן התניות שלא מאפשרות סגר על התעופה. אנחנו פוגעים בחיים. שימו את המשחקים הפוליטיים בצד, ונעביר את ההחלטות. אין לנו בעיה עם הקנסות". 

בהצהרה שמסר אדלשטיין אמר כי "אנחנו במבצע חסר תקדים, כבר יותר ממיליון וחצי אזרחים קיבלו שתי מנות והם מוגנים. בניגוד לפייק ניוז שמפיצים, אין תחלואה קשה לאחר החיסון השני– רק מקרים בודדדים. יש לנו יותר מ-95% הגנה. יותר משלושה מיליון ישראלים קיבלו לפחות מנה אחת". 

"כל הדיבורים חסרי האחריות שלא צריך להמשיך את ההגבלות, והמשחקים הפוליטיים הזולים סביב הדרישה הרפואית להמשיך את הסגר - זה מה שמביא לתחלואה קשה ולתמותה", הוסיף אדלשטיין. 

מוקדם יותר התייחס השר אדלשטיין למצב התחלואה בסיור בבית החולים ברזילי והבהיר: "בלי ירידה משמעותית במספר החולים שמצבם קשה לא נוכל להפסיק את הסגר". אדלשטיין הוסיף שהוא מבין את העייפות של הציבור מהמגבלות הממושכות, אך הדגיש כי "יציאה במצב הנוכחי מהסגר זו הפקרות". אדלשטיין ואלרעי-פרייס נשאו דברים בעת ביקור בבית החולים ברזילי באשקלון.

ברקע המאבק על חוק הקנסות והאולטימטום שהציבה כחול לבן על תמיכה בהארכת הסגר, תקף אדלשטיין: "משרד הבריאות לא מתכוון לשתף פעולה עם 'משחק בכאילו'. או שיהיה סגר, או שחבריי במערכת הפוליטית ייקחו אחריות וייפתחו את הכל. לא יהיו יותר משחקים שמשאירים כמה הגבלות ורואים שכלום לא נסגר. גם בממשלה וגם בכנסת יצטרכו לבחור – או המשך הסגר או פתיחה מלאה". 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, התייחס לעומס במחלקות הקורונה. "יש כ-1,200 חולים במצב קשה, חלקם במצב קריטי", ציין. "בתי החולים גדושים בחולים, בעיקר בירושלים, במרכז, בחיפה ובנצרת. הצוותים מתקשים לתת טיפול אופטימלי". 

ממונה הקורונה: לא נחכה לירידה דרמטית בחולים

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר לשאלה שמעסיקה רבים – מתי ישראל תוכל להתחיל את היציאה מהסגר? "בעולם אוטופי הייתי רוצה לרדת מתחת ל-500 חולים קשים ואז לשחרר", הסביר פרופסור אש בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב. "אנחנו לא מחפשים ירידה דרמטית במספר החולים הקשים אלא לראות מגמה. כשנראה התחלה של ירידה נוכל לשחרר באיטיות". 

האזינו לריאיון המלא עם ממונה הקורונה לכאן רשת ב

על האופציות שעומדות בפני הממשלה וקבינט הקורונה ליציאה מהסגר, הוסיף ממונה הקורונה: "אולי נחזור למודל הרמזור, אבל המודל של סגר על יישובים אדומים – זה קשה מאוד לביצוע. אני לא מתייחס לפוליטיקה אלא לטכניקה. האפקטיביות היא לא גבוהה". 

וברקע הורדת גיל המתחסנים ל-35 ומעלה החל מהבוקר, ממונה הקורונה ציין שעדיין לא ידועה מידת היעילות של החיסונים נגד הדבקה בנגיף. "אנחנו יודעים שהם מונעים מחלה קשה, אבל לא יודעים כמה הם מפחיתים הדבקה", הסביר. עוד הוסיף שהצפי הוא שכ-5% מהמתחסנים יחלו בנגיף וציין: "אלו מספרים קטנים, אנחנו עוקבים אחריהם ונפרסם את הנתונים". 

בכירים במשרד הבריאות: בחינת יציאה מהסגר – רק לקראת אמצע השבוע הבא

בכירים במשרד הבריאות טוענים שרק לקראת אמצע השבוע ניתן יהיה לדעת אם ישנה מגמה אמיתית של ירידה במספר החולים שמצבם קשה, ואם ניתן להתחיל במתווה היציאה מהסגר. לדברי גורמים, שפורסמו הבוקר בכאן רשת ב, גם אם תהיה ירידה בתחלואה בסוף השבוע, עדיין יהיה צורך להמתין. 

הסיבה לכך – בשבועיים האחרונים היו כמה מקרים שבהם הייתה ירידה של שלושה-ארבעה ימים בנתונים, ולאחר מכן קפיצה מחודשת במספר החולים שמצבם קשה. לכן צריך פרק זמן משמעותי שבו ניתן יהיה לבחון את הנושא. בכל הנוגע למהו אותו מדד שיאפשר יציאה מהסגר – כרגע אין מספר פלא שבמשרד הבריאות מציבים כיעד, אלא מבקשים כיוון של ירידה מובהקת בתחלואה לאורך התקופה.