אכיפת המשטרה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הבלגן סביב הארכת הסגר: כחול לבן והליכוד לא מצליחים להגיע להסכמות

כחול לבן אומרים כי יסרבו להצעת לוין להאריך את הסגר עד שני ואז להעביר את חוק הקנסות - ומתמידים בעמדתם • ועדת החוקה בכנסת אישרה את החוק לקריאה שנייה ושלישית. יו"ר הכנסת מנסה להקדים את כינוס המליאה לאישורו עוד היום - אך בינתיים נתקל בהתנגדות המשותפת
יערה שפירא וזאב קם
28 בינואר 2021
14:10
עודכן ב 17:29

הויכוחים סביב חוק הגדלת הקנסות: יו"ר הכנסת יריב לוין שלח הערב (חמישי) הודעה לראשי הסיעות בשאלה מי מהן מתנגדת להקדמת כינוס המליאה, במאמץ לאשר את החוק המחמיר את גובה הקנסות עוד היום. הרשימה המשותפת הביעה את התנגדותה, על כן מסתמן שהקדמה זו לא תתאפשר.

מוקדם יותר הציע לוין פתרון למשבר, לפיו הסגר יוארך ביום, שבו יעבור החוק במליאת הכנסת. בדבריו תקף לוין את התנהלות כחול לבן סביב חוק הקנסות. הוא הגדיר אותה: "התנהלות שאני לא זוכר כדוגמתה. היא מקוממת כשהיא באה מצד מפלגה שהעומד בראשה כיהן כיו"ר הכנסת ומרבה לדבר על חשיבות הדמוקרטיה והמנהל התקין". הוא אף הוא קרא לגנץ ולח"כ איתן גינזבורג להתנצל על האמירה לפיה הוא מסרב לכנס את המליאה ולהעביר את החוק. 

בכחול לבן הבהירו כי יסרבו להצעת הפשרה של לוין, ומתמידים עד כה בסירובם לאשר את הארכת הסגר בכלל - אם חוק הקנסות לא יעבור סופית. "הם חוששים שירמו אותם והחוק לא יובא להצבעה", טען לוין בהצגת הצעתו. "לכן העליתי את הצעתי בניסיון להגיע להבנה בין כולם. מאחר שהסגר מסתיים בראשון, אם נאריך אותו ביום - בשני נתכנס להעביר את החוק. אחרי שהחוק יעבור, יהיה כינוס נוסף של הממשלה להאריך את הסגר בימים נוספים".

"הציפייה שלי ממי שכיהן כיו"ר כנסת ומי שמכהן כיו"ר ועדת הכנסת היא לא לבוא בדרישה שאי אפשר לקיים אותה, וליצור מצב שכל כללי הדיון הפרלמנטרים נרמסים על ידי הקואליציה מול סיעה באופוזיציה", המשיך לוין בביקורת על כחול לבן והוסיף כי ההנחיה שקיבל מראש הממשלה היא על ידי תמיכה בחוק ככתבו וכלשונו. כחול לבן המשיכו לחדד את המסר שלהם כי לא תהיה שום פשרה בנוגע לחוק לאכיפה שיוויונית. "מספיק עם ניסיונות התחמון של הליכוד. אם לא יתקיים הסגר לכולם באופן שוויוני - לא יהיה סגר". 

בתוך כך, ועדת החוקה אישרה את חוק הקנסות לקריאה שנייה ושלישית, ללא סעיפי השינוי שלו. הבוקר פורסם בכאן חדשות כי נתניהו הפעיל בימים האחרונים מסע לחצים מסיבי על ראשי המפלגות החרדיות כדי שיסכימו לאשרו. בשיחה עם ראשי הסיעות החרדיות, אמר נתניהו כי הליכוד עלול להיפגע בבחירות אם החוק לא יאושר. לטענת גורמים שעודכנו בפרטי השיחה, ראש הממשלה זעם וחלק מהשיח הגיע לכדי צעקות.