הוריו של חגי ראסד

הפסקות החשמל בנגב הן כבר יותר ממטרד, אלא סכנת חיים של ממש

הפסקות החשמל הפתאומיות והתכופות בחודשים האחרונים פוגעות קשות בחייהם של אלפי תושבים ברמת הנגב. כל הפסקה נמשכת בין דקות לשעות ובמקרה של המשתמשים במכשירי חשמל להנשמה, וצרכים סיעודיים אחרים - מדובר בסכנת חיים • חברת החשמל: "מתנצלים בפני הלקוחות על אי הנוחות - פועלים לשדרוג התשתית"
אסף פוזיילוב
28 בינואר 2021
14:59

עשרות הפסקות חשמל פתאומיות, שהפכו תכופות מאוד בחודשים האחרונים, פוגעות קשות בחייהם של אלפי תושבים ברמת הנגב. כל הפסקה נמשכת בין דקות לשעות, ולחברת החשמל נכון לעכשיו אין פתרון. בתוכנית של תמר אלמוג ומרדכי גילת ששודרה היום (חמישי) בכאן רשת ב, הובא סיפורם של הסובלים מהתופעה.

חגי ראסד מאשלים, שמטפל בשני הוריו הסיעודיים בבית, התריע כי מדובר בסכנת חיים, וסיפר בריאיון לתוכנית: "שני ההורים שלי קשישים עם 100% נכות ומטופלים באשפוז בית. צריך חשמל למזרונים שמונעים פצעי לחץ, למכשיר אינהלציה, מיטה חשמלית, מחוללי חמצן ולחימום". 

ראסד הוסיף כי שלשום "החימום בבית הפסיק באמצע החלפת חיתול לאמא שלי. היא נשארה על הגב והחלה לסבול מכאבים. לפני כמה ימים מצאתי את אמא שלי קפואה כי הייתה הפסקת חשמל בלילה. ברגע שאין חשמל אין גם דרך לתקשר עם העולם אם חלילה צריך. פנינו אינספור פעמים לחברת חשמל, ביקשתי גנרטור - אף אחד לא אומר מה הבעיה, ואין שום פתרון".

בין היתר, כתוצאה מהפסקות החשמל נפגעים קשה חקלאים שזקוקים לחשמל עבור חממות, בעלי עסקים שזקוקים למקררים, מורים וסטודנטים שהמחשב נכבה באמצע מבחן זום או שיעור.

ראש המועצה, ערן דורון מסר: "אנחנו מייצרים הרבה המון חשמל לעם ישראל עם מפעלים סולאריים אבל בפועל התושבים נאלצים להתמודד עם הפסקות לא סבירות. ניסו הרבה בחברת החשמל לפתור את זה, אבל נכון לעכשיו אף אחד לא יכול לומר לנו איך אפשר לפתור את זה".

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "אנו מתנצלים בפני הלקוחות על אי הנוחות. לצערנו, אכן נרשמו לאחרונה הפרעות בקו הראשי לרמת נגב כתוצאה מאורכו הארוך יחסית של הקו, פגיעות חיצוניות על ידי גורמים שונים והשפעות סביבתיות באזור.

"לצד תגבור עבודות האחזקה השוטפות וזיהוי מוקדי התקלות, אנו  פועלים לשדרוג התשתית על מנת לשפר את אמינות האספקה, הן בטווח הקצר וכן בפרויקטים ארוכי טווח. חברת החשמל תמשיך לעקוב אחר הביצועים בקו ותמשיך לפעול לזיהוי כל הגורמים להפרעות ולטיפול ממוקד בהן".