העיתונאי דניאל פרל
צילום: אי-פי

אחרי 19 שנה: עורף ראשו של העיתונאי היהודי דניאל פרל ישוחרר מהכלא

אביו של העיתונאי, יהודה פרל, אמר בריאיון לרשת CNN כי היה "בהלם מוחלט" וכי לא ציפה לתוצאה כזו. שר החוץ האמריקני כינה את ההחלטה "פגיעה בקורבנות הטרור בכל מקום"
גיא בריצמן
29 בינואר 2021
10:21

בית המשפט העליון בפקיסטן הורה אתמול (חמישי) לשחרר אסלאמיסט, שהורשע בעריפת ראשו של העיתונאי האמריקני דניאל פרל בשנת 2002. אביו של העיתונאי, יהודה פרל, אמר בריאיון לרשת CNN כי היה "בהלם מוחלט" וכי לא ציפה לתוצאה כזו.

הרוצח אחמד עומר סייד שייח. צילום: אי-פי

שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן כינה את ההחלטה "פגיעה בקורבנות הטרור בכל מקום - כולל בפקיסטן", ואמר כי וושינגטון מוכנה להעמיד לדין את אחמד עומר סייד שייח בארצות הברית. פרל עבד בדרום אסיה ועמד בראש השלוחה של ה"וול סטריט ג'ורנל. הוא נחטף ב-2002 בעיר קראצ'י בשעה שדיווח על ריצ'רד ריד, המחבל הבריטי המכונה "מפציץ הנעליים".

ארבעה חשודים נעצרו בשנת 2002 והורשעו בחטיפתו וברציחתו של פרל. הבריטי ששוחרר היום קיבל עונש מוות.

פרל ערך תחקיר עיתונאי אודות ריד, שהורשע בניסיון לפוצץ מטוס נוסעים על ידי חומר נפץ שהוטמן בנעליו. ב-23 בינואר 2002, בדרכו לריאיון עם מי שהאמינו כי הוא מנהיג מנהיג של ארגון טרור, פרל נחטף על ידי קבוצה אשר כינתה עצמה "התנועה הלאומית לשיקום הריבונות הפקיסטנית".

קבוצה זו טענה כי פרל הוא מרגל, ושלחה לארצות הברית שורה של דרישות, לרבות דרישה לשחרור כל הפקיסטנים שנכלאו במערכה שהובילה ארצות הברית נגד הטרור. דרישה נוספת הייתה התרת משלוח מטוסי הקרב F-16 שנרכשו עבור חיל האוויר הפקיסטני - עסקה שהוקפאה עקב סנקציות אמריקניות בשל תוכנית פיתוח הנשק הגרעיני על ידי פקיסטן.