-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחוסר ראיות: נסגר התיק נגד 3 הלוחמים שנחשדו בהכנסת פלסטינים לישראל

לטענת עורכי דינם של החיילים, מדובר בחקירה פוליטית
כרמלה מנשה
29 בינואר 2021
11:22

הפרקליטות הצבאית הודיעה אתמול (חמישי) באופן רשמי על סגירה מחוסר ראיות של תיק החקירה נגד שלושת לוחמי הנח"ל שנחשדו בסיוע לפלסטינים להיכנס לשטח ישראל שלא כחוק. החשד נגדם היה בגין פגיעה חמורה בביטחון המדינה.

בחודש שעבר, 20 יום לפני חופשת השחרור שלהם, נעצרו השלושה למשך שבוע. חוקרת במשטרה הצבאית אישרה בבית הדין כי אין לה דרך לדעת אם הפלסטינים שנראים במצלמות עוברים את הגדר במצלמות הם אותם פלסטינים שנטען כי החיילים שוחחו איתם קודם לכן. החוקרת גם הוסיפה כי ייתכן שהפלסטינים שהחיילים שוחחו איתם הסתובבו לאחור וחזרו לשטחי הרשות הפלסטינית.

שופט בית הדין הצבאי הורה על שחרור החיילים ממעצר לאחר שקבע שאין בסיס ראייתי, וכי נראה שהחשדות הושפעו מהנחות והשערות לגבי העמדה הפוליטית של החיילים. עוד נקבע כי החומר הנוגע לסגן מפקד הפלוגה, נגדו הגישו החיילים תלונה על שהביע לטענתם שנאה כלפיהם ברשתות החברתיות, יועבר לטיפול פיקודי.

עורכי הדין המייצגים את שלושת החיילים, אפרת נחמני בר, ליאור שטלפר ורן כהן, מסרו כי מתחילת הדרך טענו שמדובר בחקירה פוליטית שהונעה על ידי מפקד שייחס להם דעות מהצד השמאלי של המפה. אחד משלושת החיילים, סמ"ר אורי ברקאי, כתב בפייסבוק: "אין לי ספק שכל הפלוגה שלנו, להבדיל מהסגל הפיקודי, התנהגה למופת בכל מה שקשור ליחס לאוכלוסייה הפלסטינית בשמירה על ביטחון המדינה. הפלוגה שלנו היא מלח הארץ. נמשיך להפיץ אהבת חינם ואחדות בזמן שהם ימשיכו עם ההסתה והפירוד".