ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי אישור הקנסות - מסתמן: הסגר יוארך בכשבוע

תוקפו של הסגר שהוארך לפני שמונה ימים יפוג ביום ראשון בחצות. כחול לבן צפויה לדרוש את קיצור הסגר אם תימשך מגמת הירידה בתחלואה
גילי כהן
29 בינואר 2021
20:14

אחרי שמשבר העלאת הקנסות נמצא בדרך לפתרון, ביום ראשון צפויה המממשלה לאשר את הארכת הסגר השלישי בכשבוע, כך פורסם הערב (שישי) בהשבוע בכאן 11. כחול לבן צפויה לתמוך בהארכה, אך אם נתוני התחלואה ימשיכו במגמת הירידה - צפויים במפלגה לדרוש הקלות. 

בעקבות פנייתו של יושב ראש הכנסת יריב לוין לסיעות הבית, הוסרו היום ההתנגדויות לכינוס המליאה ביום ראשון כדי להצביע בקריאה שנייה ושלישית על החוק להעלאת הקנסות למפרי הנחיות הקורונה. המליאה תכונס בהסכמה ביום ראשון בשעה 14:00, כדי שכחול לבן תתמוך בהארכת הסגר. לאחר מכן צפויה ישיבת ממשלה על הארכתו.

יו"ר כחול לבן בני גנץ התעקש כי אם לא תהיה אכיפה שוויונית, לא יהיה סגר כלל. גורמים בממשלה תקפו את התנהלות גנץ ואמרו כי מדובר ב"טירוף". לדבריהם, "התחלואה גבוהה - והסגר יפוג ביום ראשון בחצות". גם אחרי שחוק הקנסות יאושר, בכחול לבן לא מבטיחים שיתמכו בסגר מהודק, וסביר שידרשו הקלות.

אתמול נכנעו בליכוד לדרישת כחול לבן והודיעו שיתמכו בהעלאת הקנסות, אחרי שרה"מ בנימין נתניהו הפעיל בימים האחרונים מסע לחצים מסיבי על ראשי המפלגות החרדיות כדי שיסכימו לאשר את החוק.

בשיחה עם ראשי הסיעות החרדיות אמר נתניהו כי הליכוד עלול להיפגע בבחירות אם החוק לא יאושר. לטענת גורמים שעודכנו בפרטי השיחה, נתניהו זעם וחלק מהשיח הגיע לכדי צעקות. לטענת נתניהו, גנץ עשה קמפיין משמעותי סביב החוק הזה, ואסור לאפשר לו זאת. לפי גורם אחר, ראש הממשלה האשים את גנץ כי הוא כביכול מרוצה מהתחלואה הגבוהה, רק משום שהיא פוגעת בליכוד.