נתניהו וכוכבי, ארכיון
צילום: פלאש 90

נאום כוכבי – עוד דוגמה לאופן החלטוריסטי שבו נעשים פה דברים

האם התקיים דיון עם שר הביטחון ורה"מ לפני שהרמטכ"ל יצא נגד העמדה האמריקנית? בהכירנו את חוסר שיתוף הפעולה בין נתניהו לגנץ אפשר לפקפק בכך - וזה מטריד
ירון דקל, פרשנות
30 בינואר 2021
07:09

השבוע נפל דבר. ראש המטה הכללי של צה"ל יצא נגד חידוש הסכם הגרעין בין ארה"ב לאיראן. בנאומו הפומבי מתח למעשה רב אלוף אביב כוכבי ביקורת על הממשל החדש בוושינגטון, ממשל ג'ו ביידן. 

הפרשנות המקובלת הייתה שהרמטכ"ל מיישר קו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעוד שקודמו גדי איזנקוט הביע עמדה הפוכה כשאמר ש"בהסכם הגרעין יש סיכונים רבים וגם הזדמנויות".

אבל יש עוד משהו שכדאי לשים אליו לב, ולשאול: האם לפני שהרמטכ"ל הישראלי יוצא נגד העמדה האמריקנית של ממשל חדש, שזה עתה נבחר לתפקידו, הוא מעביר את תוכן נאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי לפני כן לידיעת שר הביטחון, או ראש הממשלה? האם הייתה פגישה משולשת כוכבי-גנץ-נתניהו כדי לדון במשמעות הנאום? האם התקבלה החלטה שהרמטכ"ל יוצא לחזית המדינית נגד הנשיא האמריקני ג'ו ביידן? בהכירנו את חוסר שיתוף הפעולה בין נתניהו לגנץ - אפשר לפקפק בכך.

אם אכן לא היה שום דיון או סיעור מוחות, ולא התקבלה אף החלטה שכוכבי יהיה האיש של ישראל בעימות אפשרי מול ג'ו ביידן - אז זוהי עוד דוגמה לאופן החלטוריסטי שבו נעשים פה דברים, וזה מטריד מאוד.