צילום מסך

מוטציות באוויר: כך נראה המאבק לבלימת המוטציות - בנמל התעופה ובמעבדה

דווקא כשנראה היה שהניצחון על המגפה מתקרב, הגיעו המוטציות. התקווה שאוטוטו זה נגמר התחלפה בחשש גובר, שגרר צעדים קיצוניים ומהירים. כך נראה ביקור בשתי נקודות המפתח במאבק לבלימת המוטציות: נמל התעופה בן גוריון, ברגעים שבהם הוא הפסיק לפעול; והמעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, בה מנסים לאתר את המוטציות כדי להילחם בהן
ירון דקל
29 בינואר 2021
22:29

ביום שלישי בבוקר, שעות אחרי תחילת הסגר התעופתי, נחתו בישראל שלוש טיסות הנוסעים האחרונות מאמריקה. הטיסות המריאו עוד לפני שהשדה נסגר ואלה היו הנוסעים האחרונים שכף רגלם דרכה בשדה הסגור. בינתיים, במעבדת הנגיפים המרכזית של משרד הבריאות נמצאים במרוץ – אחר המוטציות. איך הן פועלות, איך הן משפיעות על המחלה, והאם החיסון שפותח יעיל גם נגדן?

"הווריאנטים מעסיקים אותנו, משעשעים אותנו", אומרת מנהלת המעבדה לווירולוגיה קלינית, דוקטור ארנה מור. "זה נושא חדש, הווירוסים כל פעם מתחדשים וזה נותן לך הזדמנות לראות דברים חדשים, את החוכמה של הווירוסים על האדם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התחבורה מירי רגב אמנם מיהרו לחגוג באוגוסט, אבל בלי מערך בדיקות מחייב בכניסה לישראל או לפני שעולים על מטוס. ואת המחיר כולנו משלמים עכשיו, חצי שנה מאז החגיגה ההיא.

ולמרות שהגל הנוכחי בעיצומו, גם במעבדת הנגיפים וגם בנתב"ג המושבת מקווים שבקרוב נראה את הסוף.