מחלקת קורונה - שערי צדק
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שרון אלרעי פרייס: עדויות ראשוניות שהחיסון יעיל פחות לזן הדרום אפריקני

תינוק בן חודשיים שחלה בקורונה וסבל ממחלות רקע מת בבית החולים הדסה עין כרם • בכיר במשרד הבריאות: ירידה משמעותית במספר החולים במצב קשה, ייתכן ומתחילה השפעה של החיסונים על מגמת החולים הקשים החדשים. אתמול היה מצבם של 92 חולים קשה ושלשום 116 | זמן קורונה
מערכת כאן חדשות
30 בינואר 2021
17:25
עודכן ב 20:49

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה הערב (שבת) כי יש עדויות ראשוניות לכך שהחיסון יעיל פחות לווריאנט הדרום אפריקני. בריאיון למיכל רבינוביץ' ב"חדשות השבת" בכאן 11 אמרה אלרעי פרייס כי מוטציה שעמידה לחיסון היא מדאיגה מאוד. "אין לנו עדיין עדויות לזה שמי מהווריאנטים עמיד לחיסון לגמרי אבל יש כמה עדויות ראשוניות להגיד שאולי יעילות החיסון פחותה במידה מסויימת עם הווריאנט הדרום אפריקני, גם אנחנו בישראל עושים בדיקות, ומנסים לבדוק את היעילות נגדו", אמרה אלרעי פרייס.
על חיסון נשים בהיריון אחרי השליש הראשון אמרה אלרעי פרייס: "אין מה לחשוש, המלצתי גם לחברות שלי בהיריון ולאנשים שעובדים איתי. זו טכנולוגיה שהיא בטוחה. אין סיבה לחשוב שתהיה בעיה עם החיסון. כל האיגודים המקצועיים ממליצים על זה. עכשיו כשהתחלואה כל כך קשה והנגיף כל כך מדבק ורואים נשים צעירות ובריאות שחולות ומגיעות למצב שהן צריכות מכונות לב ריאה – זה קורע לב ואפשר למנוע את זה".

במחלקה לטיפול נמרץ קורונה לילדים ותינוקות בבית החולים הדסה עין כרם, נפטר היום תינוק בן חודשיים שהיה מונשם ומורדם כשלושה שבועות במצב קשה מאוד. התינוק סבל ממחלת רקע ואף עבר ניתוח מורכב עם לידתו.

נתניהו יבקש להאריך את הסגר בשבוע, גנץ בכמה ימים בלבד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יבקש להאריך את הסגר בשבוע. בכחול לבן מתנגדים לכך. שר הביטחון בני גנץ יתמוך בהארכת הסגר בכמה ימים, אך לא בשבוע. אם נתוני התחלואה ימשיכו לרדת, מתכוונים בכחול לבן לדרוש כי הסגר אמנם יתארך בכמה ימים, אך לאחר מכן יחלו הקלות. תיתכן פשרה כך שהסגר יוארך עד למוצאי שבת - שבוע מהיום.


בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי ישנה ירידה משמעותית במספרם של החולים הקשים בבתי החולים וכי ייתכן ומתחילה השפעה של החיסונים על מגמת החולים הקשים החדשים. עם זאת הוסיף הבכיר כי צריך לצפות בנתוני הימים הקרובים כדי לוודא שהמגמה הזאת נמשכת.

מנתוני משרד הבריאות ניתן לראות ירידה איטית במספר הנדבקים היומי. 6,435 בני אדם אובחנו כחולי קורונה אתמול. מספר החולים שמצבם קשה הוא 1,173, מתוכם 332 מונשמים. מניין הנפטרים עלה ל-4,738 כש-52 מהם מתו בסוף השבוע האחרון. 

דווקא בעיצומו של מבצע החיסונים הנרחב, נתוני התחלואה והתמותה שברו שיאים. חודש ינואר שמסתיים מחר הוא החודש שגבה את מספר הקורבנות הרב ביותר בישראל עד כה, מאז פרוץ משבר קורונה בשנה שעברה. 1,367 בני אדם מתו בינואר 2021 - כמעט פי שלושה יותר מתים מבחודש דצמבר 2020, אז מתו 486 חולים וכמעט שליש ממספר המתים הכולל מתחילת המגפה.

גם מספרם של המאושפזים במצב קשה בבתי החולים גדל משמעותית בין דצמבר 2020 וינואר 2021. בעוד שאת השנה החולפת סגרנו עם 1,875 מאושפזים במצב קשה לאורך ינואר, הרי שלאורך החודש הנוכחי היו בסך הכול 3,925 חולים במצב קשה בבתי החולים. 


פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקה פנימית ומחלקות הקורונה בהדסה, התייחס הערב להמשך הסגר לנוכח נתוני התחלואה. בריאיון ליפעת גליק בתוכנית "זמן קורונה" אמר מבורך: "עד כה עבדנו לפי מודל של הסגר הראשון והשני - שאיננו ישים הפעם. לצערי הסגר לא מוכיח את עצמו - צריך לחשוב על תוכנית אחרת ולא התנגחויות פוליטיות. מודל הרמזור לא ישים עם מספר חולים גבוה".

ד"ר אסף מילר, מנהל מחלקת קורונה טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם בחיפה, סיפר בתוכנית על השבוע הקטלני בבית החולים שבו מתו 35 איש מקורונה: "הקורונה לא דומה לאף מחלה שראינו - אף פעם לא היו מחלקות שלמות של טיפול נמרץ עם חולים במחלה אחת בלבד. אנחנו משקיעים משאבים, ציוד ומשאבים נפשיים. בחלק מהמקרים אנחנו מתוסכלים ומאוכזבים".
על הטיפול במחלקת קורונה בחניון אמר ד"ר מילר: "אתה נכנס מאור השמש לחניון. זו סיטואציה לא רגילה, אנחנו עובדים כך חודשים ועדיין המראה סוריאליסטי - מיטה ליד מיטה במקום שאמורים להיות בהן מכוניות. היתרון - זה מאפשר לנו בקרה על החולים במחלקות הרגילות ולשלוף אותם בזמן לטיפול נמרץ".

בהכנת הכתבה השתתפו גילי כהן וקטי דור

תגיות:
קורונה