-
צילום: סרייה דיאמנט, פלאש 90

"סל בריא": 64 מוצרי צריכה מומלצים תזונתית

משרד הכלכלה בשיתוף משרד הבריאות מציגים חבילת מוצרים שתפורסם מדי רבעון - להשוואה בין רשתות המזון ועידוד הוזלת המחיר לצרכן
דנה ירקצי
31 בינואר 2021
06:02

משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף משרד הבריאות והמועצה לצרכנות משיקים היום (ראשון) "סל נבחר בריא" של 64 מוצרי צריכה מומלצים תזונתית. הסל יפורסם מדי רבעון ויהווה כלי להשוואת מחירים, ולהגברת השקיפות עבור הצרכנים. הסל ישמש להשוואה בין רשתות המזון ויעודד הוזלת המחיר לצרכן. כמו כן, ישמש הסל ככלי מעקב נוסף עבור קובעי המדיניות במסגרת הפעילות הממשלתית להפחתת יוקר המחיה.

העלות הממוצעת של "סל בריא" ברבעון האחרון לשנת 2020, עמדה על 779 שקלים. הפער בין הרשת שמכרה את סל המוצרים הבריא במחיר היקר ביותר 933 שקלים (AM:PM) לבין הרשת שמכרה את סל המוצרים במחיר הזול ביותר (רמי לוי) 692 שקלים - עומד על 241 שקלים (כ- 35%).

הסל יהווה המלצה תזונתית בהיבט של חוסן בריאותי, שמתחדד על רקע העלייה בתחלואה בעקבות השמנה ובהתאם להמלצות ועדת האסדרה להנגשת מזון בריא. כמו כן, עם פרוץ משבר הקורונה הצורך בגיבוש סל מוצרי מזון מומלצים תזונתית מתחזק לאור מחקרים המעידים על כך שחוסן תזונתי מסייע בהתמודדות עם הנגיף.

הסל מבוסס על מזונות מומלצים לסמל הירוק וכולל ברובו מוצרים מהצומח, מקטגוריות הפירות והירקות, שמן זית, אגוזים וזרעים, קטניות ודגנים מלאים. בקטגוריות מוצרים מן החי, הסל כולל בין היתר חלב ומוצריו ותחליפיו, ביצים עוף ודגים.