-

אם אין נזק – למה לא מחסנים נשים בשליש הראשון של ההיריון?

ד"ר רחל אדטו לכאן רשת ב: לא רוצים לקשור בין מתן החיסון לאפשרות שמשהו יקרה לעובר • גם עמדת משרד הבריאות תואמת את הדברים: כדי למנוע חשד לקשר, אף מקרי, בין קבלת החיסון והתופעות של דימומים הפלות ומומים – ממליצים להתחסן מהשליש השני לנשים שאינן בסיכון
קלמן ליברמן
31 בינואר 2021
11:10

על אף שמשרד הבריאות מפרסם שאין כל הוכחה לנזק לעובר או למהלך ההיריון כתוצאה מהחיסון, ההמלצה היא עדיין לא לחסן נגד קורונה בשליש הראשון של ההיריון. ד"ר רחל אדטו, רופאת נשים ולשעבר סמנכ"לית בית החולים שערי צדק, הסבירה הבוקר (ראשון) את הסתירה הזו. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, היא ציינה: "השליש הראשון הוא הזמן שבו העובר נוצר, יש סיכון של 3%-5% ליצירת מומים. החשש הוא שאם יוולד עובר עם מום יגידו שזה בגלל החיסון". 

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר רחל אדטו בכאן רשת ב

ד"ר אדטו הוסיפה שהמטרה היא להימנע מלקשור את מתן החיסון לאפשרות שמשהו יקרה בהיריון, אך הבהירה: "עד היום משפט המפתח הוא שיותר מסוכן לנשים בהיריון ובכלל להיפגע מהנגיף מאשר מהחיסון". עוד אמרה כי התחלואה הקשה בנשים בהיריון לא רק מסכנת אותן, אלא גם את העוברים: "התינוקות נולדים בשבוע 31 כי מנתחים חלק מהנשים, פתאום נולדים פגים, יש נכויות ויש תמותה". 

גם עמדת משרד הבריאות תואמת את דבריה של אדטו. במסמך המלצות בנושא שפרסם המשרד נכתב: "השליש הראשון של ההיריון (ללא קשר למחלת הקורונה) מאופיין בשיעור גבוה יחסית של דימומים, הפלות ספונטניות והיווצרות מומים עובריים. כדי למנוע חשד לקשר, אף מקרי, בין קבלת החיסון ותופעות אלו, אנו ממליצים לנשים הרות שאינן שייכות לקבוצות הסיכון, להתחסן החל מהשליש השני".

המשרד ממליץ לנשים הרות בשליש השני ושלישי, להרות שנמצאות בקבוצת סיכון ולנשים מניקות להתחסן. לגבי נשים שמתכננות היריון או שנמצאות בטיפולי פוריות, המשרד ממליץ להשלים את שתי מנות החיסון לפני ההיריון. לגבי נשים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה וגילו שהן בהיריון, מומלץ להשלים את מנת החיסון השנייה לפי לוח הזמנים המקובל. 


בהכנת הידיעה השתתף נוב ראובני