-
צילום: רפי רודניק

התקהלות המונית נוספת: אלפים בהלוויית רב בכיר בירושלים

ההמונים הגיעו להלוויית הרב שיינר למרות אמירות המשטרה שתנקוט צעדים להפחתת מספר המשתתפים • בני משפחתו לכאן חדשות: "מבנה הישיבה יהיה מאובטח למספר קטן של אנשים" • גורם במשטרה לכאן חדשות: "הלוויית ענק היא כמו הפגנת נכים. לא משנה איך המשטרה תתערב - זה תמיד יהיה רע"
כתבי כאן חדשות
31 בינואר 2021
11:28
עודכן ב 21:13

אחרי ההלוויה ההמונית: אלפים השתתפו הערב (ראשון) בירושלים בהלוויתו של הרב יצחק שיינר בן ה-98 שהלך היום לעולמו. שיינר היה ראש ישיבת קמניץ בירושלים וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה. הוא נחשב לאחד מזקני ראשי הישיבות בישראל. ההלוויה ההמונית מתקיימת למרות אמירות המשטרה שתנקוט צעדים להפחתת מספר המשתתפים. לקראת ההלוויה אמר גורם במשטרה לכאן חדשות על אכיפת ההנחיות בהלוויה: "הלווית ענק היא כמו הפגנת נכים. לא משנה איך המשטרה תתערב - זה תמיד יהיה רע". 

 

בני משפחתו של ראש הישיבה הרב שיינר אמר לכאן חדשות: ״אין לנו שליטה על בואם של המשתתפים להלוויה, אבל קוראים להם לשמור על הנחיות משרד הבריאות ולהקפיד על עטיית מסכות. בני המשפחה ארגנו שידור חי ממסע הלוויה כדי למנוע הגעה של המונים. מבנה הישיבה שממנו תצא הלוויה יהיה מאובטח למספר משתתפים קטן בלבד״

המשטרה מעריכה כי כעשרת אלפים בני אדם השתתפו מוקדם יותר בהלווייתו של ראש ישיבת בריסק בירושלים, הרב משולם דוד סולובייצ'יק. במשטרה נערכו להשתתפותם של המונים במסע הלוויה, שיצא מביתו של הרב שבשכונת גבעת משה לכיוון הר המנוחות. קציני משטרה קיימו שיחות עם בכירי הישיבה במטרה לצמצם את מספר המשתתפים ואת מסלול הלוויה. 

גורם במשטרה הגיב לטענות על חוסר אכיפה ואמר: "צריך לעבוד עם השכל. אף אחד לא רוצה לראות עימותים שיובילו ככל הנראה לנפגעים רבים". מוקדם יותר שוטרים מנעו את הגעתם של עשרות אוטובוסים לאירוע. בגלל הלווייה - המשטרה חסמה את הכניסה לירושלים דרך גינות סחרוב ואמרה כי בוצע דילול הגעה של אנשים מחוץ לירושלים.

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס להתקהלות ההמונית וכתב בחשבון טוויטר שלו: "זו הלווייה שתוביל לעוד הלווייות, אחר כך מתפלאים למה הסגר לא מקטין תחלואה". גם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, הגיב לאירועים בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב: "זה מוכיח לנו פעם נוספת שלא אפשרי להגיע למנגנון של אפס הדבקה, אירוע כזה יכול להביא להדבקה די גדולה".

יו"ר כחול לבן בני גנץ הוסיף: "ככה נראית אכיפה לא שוויונית – מיליוני משפחות וילדים סגורים בבתיהם ומקפידים על הכללים בזמן שאלפי חרדים מצטופפים בהלווייה, רובם גם בלי מסכות. לא נסכים להמשך פייק סגר לא אפקטיבי. או שסוגרים לכולם – או שפותחים לכולם". יו"ר מפלגת הישראלים רון חולדאי תקף ואמר כי "הסגר של ביבי – עיניכם הרואות – הוא כשלון מוחלט. צריך להפסיק אותו ולתכנן מחדש. ביבי-גנץ ושאר שרי הממשלה, למי מכם שעוד נותר לו עמוד שדרה, הפסיקו את הביזיון". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור גרוטו בכאן רשת ב

יו״ר הקואליציה וסיעת הליכוד מיקי זוהר אמר: "התמונות מההלוויה ההמונית בירושלים מצערות. בזמן שעם ישראל נאבק מול התחלואה הגואה, אין מקום להתקהלויות מסוג זה ולא משנה מהן הנסיבות. יש לפעול בנחישות על מנת להגביר את האכיפה נגד התקהלויות, בכל המגזרים".

הרב סולובייצ'יק, שהלך לעולמו בגיל 99, היה מזקני ראשי הישיבות במגזר החרדי ומקורב לחוגים הקנאים בירושלים. ובנו האחרון של הרב יצחק זאב סולובייצ'יק, רבה של בריסק וממנהיגי הציבור החרדי.

בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, עקיבא ווייס, משה שטיינמץ וורד פלמן