בעקבות חשיפת כאן חדשות: נשים מאתיופיה שהיו קורבנות סחר – קיבלו אישור שהייה בישראל

דרעי העניק ל-27 הנשים שנחטפו מאתיופיה אישור ועבודה לשנה • בעקבות הפרסום בחדשות השבת פנו יותר מ-5,000 ישראלים פנו ישירות לשר הפנים בנושא • המוקד לפליטים ולמהגרים בירך על ההחלטה וידרוש להעניק להן מעמד הומניטרי | צפו בכתבה
שירלי ברקוביץ'
31 בינואר 2021
18:15

בעקבות חשיפת כאן חדשות: שר הפנים אריה דרעי החליט היום (ראשון) להעניק ל-27 השורדות שנחטפו מאתיופיה והוכרו בישראל כקורבנות סחר בבני אדם – אישור שהייה ועבודה בישראל לשנה. סיפורן של הנשים נחשף בחדשות השבת בחודש ספטמבר האחרון, בכתבה בה פורסם כי הנשים נמכרו לסוחרים בבני אדם במצרים - ושוחררו אחרי עינויין בגבול עם ישראל.

ביוני 2020 פנה המוקד לפליטים ולמהגרים בבקשה מיוחדת לשר הפנים, להעניק מעמד הומניטרי לנשיםשנחטפו ב-2010 מאתיופיה בהיותן נערות, נמכרו לסוחרי אדם בסיני, שרדו עינויים קשים עד ששוחררו בגבול עם ישראל - והוכרו על ידי המדינה כקורבנות סחר בבני אדם. אחרי שנים בארץ, חלקן הפכו למועמדות לגירוש וכולן נותרו במעמד רעוע מאוד.


החלטת דרעי בנוגע ל-27 הנשים

אחרי שסיפורן נחשף בכתבתה של שירלי ברקוביץ', ויותר מ-5,000 ישראלים פנו ישירות לשר הפנים בבקשה שיעניק לנשים מעמד שיאפשר להן לשקם את חייהן - לאחרונה התקבלה תשובת השר דרעי, בה נכתב כי הוא החליט להעניק להן רישיון עבודה לתקופה של שנה. עוד נכתב בתגובת השר כי במהלך השנה, משרד הפנים יבחן לצד הגורמים הנוספים העוסקים בשיקום קורבנות סחר "ערוץ מתאים לחזרה בטוחה למדינתן".

המוקד לפליטים ולמהגרים בירך על החלטת השר להעניק לשורדות רישיונות עבודה - ולאפשר להן, ולו באופן זמני, לנשום לרווחה. עם זאת, "לאור ההכרה של השר בכך שחזרתן לאתיופיה מעמידה אותן בסכנה - נגיש בקרוב ערר לבית הדין לעררים בדרישה להעניק להן מעמד הומניטרי. מדובר בנשים שעברו תופת ונמצאות במלחמת הישרדות יומיומית, ברור לכל כי גם בחלוף עוד שנה לא יימצא עבורן "ערוץ מתאים לחזרה בטוחה".