סגר שלישי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסגר לאן? האפשרויות שהממשלה תצטרך להכריע ביניהן

בעוד כשלושה שבועות תגיע ישראל להגנה על כמעט כל אוכלוסיית הסיכון, וכעת על מקבלי ההחלטות להכריע בשאלת הסגר וההגבלות
נוב ראובני
31 בינואר 2021
22:49

ישראל ניצבת בימים אלה בנקודה קריטית שדורשת החלטות קשות. בעוד כשבועיים-שלושה היא תגיע להגנה על כמעט כל אוכלוסיית הסיכון, וכעת על מקבלי ההחלטות להכריע בשאלת הסגר וההגבלות, ובעיקר - לאן הולכים מכאן. 


הפרופסור רן בליצר, ראש קבינט המומחים הלאומי המייעץ למשרד הבריאות, מפרט בעבור אותם מקבלי ההחלטות - מהן האפשרויות שעומדות לפנינו עכשיו.

התרחיש הראשון, מכונה - "ספיגה". המשמעות - המשק ייפתח, אבל במחיר כבד.  גם כשאוכלוסיית הסיכון תהיה מחוסנת בשיעורים גבוהים, תישאר כאן קבוצה גדולה באוכלוסייה שאינה מוגנת, מספר הנדבקים יגדל וכך גם מספר החולים שמצבם קשה - ולמרבה הצער, גם המתים.

הנפגעים יהיו בעיקר צעירים ואנשים שבחרו שלא להתחסן. אבל אחרי שהגל הזה ישטוף אותנו - נוכל לראות את מחצית הכוס המלאה – לאחר כ"חודש שחור", אומר בליצר, תיווצר חסינות נרחבת בישראל. זהו תרחיש בלי קשיים פוליטיים וחברתיים מיוחדים.התרחיש השני, נקרא לו "מיגור". הבחירה באפשרות הזאת תחייב, למרות מספר המתחסנים הגדול – סגר מהודק וממושך שהציבור יצטרך להיענות להוראותיו בלי סייגים, כשברקע יימשך מבצע החיסון. בנוסף, יעשה מאמץ למצות אותו באופן הטוב ביותר, ובכך להגיע למצב של אפס הדבקה. האם זה אפשרי? נראה שלא. הסבירות להצליח ביישום הגישה הזאת נמוכה, בעיקר נוכח הזן הבריטי המידבק מאוד, והיא תלויה כמובן באכיפת ברזל, שאנחנו יודעים כבר שלא ממש מצליחה בשטח. 


ועכשיו לתרחיש השלישי - פתיחה מבוקרת. זה אומר - להשאיר את המשק בהגבלות מסוימות, שעדיין קשה לדעת עד כמה הדוקות הן יצטרכו להיות.  מערכת החינוך תיפתח בבקרה של בדיקות תכופות. התו הירוק, בשילוב עם בדיקות מהירות ומדויקות (שעדיין אין כאן) - יאפשר כינוס בחללים סגורים לטובת תרבות ופעילויות נוספות. אבל - כשהתחלואה תגבר - יידרש שוב הידוק של ההגבלות. לפחות על חלקים בציבור. וטיפול דיפרנציאלי אנחנו כבר יודעים שנכשל פה לא פעם.

בקבינט המומחים סבורים שהמשך מלחמת ההתשה של "סגר לכול" אינה אפשרית עוד. ולכן יש ספק גם באפשרות היישום של התרחיש הזה. וכך, לפחות על פי פרופסור בליצר, נותרנו רק עם אפשרות סדורה אחת שאפשר להצליח בה – פתיחת המשק.

כי אם אי אפשר מעשית לאכוף וליישם את שני התרחישים האחרים, עדיף פשוט לא לבחור בהם ולפתוח את המשק גם במחיר כבד. זו רק עמדתו של פרופ' בליצר. קבינט המומחים שבראשו הוא עומד צפוי לדון בסוגיה בקרוב. אבל, בסופו של דבר הממשלה היא זו שצריכה כרגע לדון ולבחור בין האסטרטגיות. להכיר במחירים, ולשקף אותם לציבור. כפי שהמשבר הזה כבר הוכיח – עדיף אסטרטגיה עם מגרעות על אפס אסטרטגיה.