-
צילום: גטי אימג'ס

הסתיים המשבר בין האיחוד האירופי לאסטרהזניקה: תספק 9 מיליון מנות חיסון נוספות עד מארס

חברת התרופות הבריטית-שוודית תספק לו תשעה מיליון מנות חיסון נוספות נגד נגיף קורונה עד חודש מארס
דב גיל-הר
01 בפברואר 2021
05:01

הסתיים המשבר בין האיחוד האירופי לבין בריטניה ואסטרהזניקה: האיחוד הודיע אתמול (ראשון) כי חברת התרופות הבריטית-שוודית (AstraZeneca) תספק לו תשעה מיליון מנות חיסון נוספות נגד קורונה עד חודש מארס.

זאת לאחר ימי מתוחים במיוחד, תוך משבר דיפלומטי עם בריטניה ואיומים בתביעות נגד החברה. נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין אמרה כי מדובר ב"צעד קדימה". ואולם גם סך 40 מיליון המנות הצפויות מהחברה ברבעון הראשון של 2021 הם עדיין מחצית ממה שסוכם עם החברה, וזאת על רקע בעיות אספקה מתמשכות.

בשיא המשבר איים האיחוד האירופי לחסום את מעבר כל החיסונים מאירופה לבריטניה, דרך הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד, כשהוא שוקל להפעיל סעיף בעסקת הברקזיט שהושגה רק לפני חודש – סעיף השמור למקרים נדירים במיוחד.

הזעם באיחוד התעורר בעקבות הודעת החברה כי תעמוד רק ברבע מהכמות שהתחייבה לה, בעוד שבריטניה היתה אמור להמשיך לקבל את אספקת שני מיליון מנות חיסון בשבוע, משני המפעלים המייצרים בבריטניה, כפי שנחתם עם החברה.

נשיאת הנציבות פון דר ליין, הודיעה כי האיחוד האירופי הגיע להסכמה עם בריטניה לכך שחיסונים שייוצרו בממלכה המאוחדת ובאיחוד יסופקו לשני המקומות. כמו כן הביעה פון דר ליין שאיפה לחסן 70% מהמבוגרים באירופה לפני סוף הקיץ הקרוב.