אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

יאוש, חוסר תקווה ומחשבות אובדניות: פניות הגברים למוקד הסיוע לנפגעי תקיפה מינית

דוח איגוד מרכזי הסיוע מצביע על דפוסי המצוקה של גברים שסבלו מפגיעה מינית בתקופת משבר הקורונה: ירידה במספר הפניות החדשות לצד עלייה חדה בפניות החוזרות בשל פגיעות עבר
ורד פלמן
01 בפברואר 2021
08:30

משבר הקורונה השפיע גם על נערים וגברים נפגעי תקיפה מינית אבל בשונה מנערות ונשים - המצוקה פרצה מאוחר יותר. על פי נתוני איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, בשלושת החודשים הראשונים של משבר הקורונה כמעט ולא היו פניות חדשות לקו הסיוע לנערים ולגברים, מנגד שיעור השיחות החוזרות היה בעלייה של 41%.

מנהל קו הסיוע לנערים ולגברים נפגעי תקיפה מינית, ערן האן, הסביר כי בתחילת המשבר הגברים הדחיקו כשהיה איום חיצוני. אז, לדבריו, גברים מתכנסים למציאת פתרונות ומדחיקים את הרגשות ופועלים לפי הציווי הגברי שלהם להיות חזקים. דבריו של האן הובאו היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

בחודש יולי, אחרי הגל הראשון, חלה התפנית ושיעור הפניות החדשות כבר היה בעליה של 45% והמצוקה של הפונים הייתה חריפה. האן תיאר: "רוב הפניות שקיבלנו היו פניות של יאוש מאוד גדול, של חוסר תקווה, מחשבות אובדניות. כשהפגיעה יצאה יצאו איתה הרבה מאוד קשיים, פלאשבקים, הימנעות והמון דיכאון ומחשבות קשות". עד סוף השנה שעברה נמשכה מגמת העליה בפניות החדשות, כאשר בין ספטמבר לדצמבר חלה עליה של 35% בפניות החדשות.