צבא מיאנמר, 2020
צילום: רויטרס

חשש ממעשי אלימות במיאנמר על רקע ההפיכה הצבאית

במדינה אירע בשנים האחרונות רצח עם של המיעוט המוסלמי במדינה. המעשים האלימים יוחסו לאנשי צבא, שחלקם כעת אוחזים בשלטון. ארגון אמנסטי: "בעבר הפיכות צבאיות במיאנמר ופשיטות נרחבות שכאלה התאפיינו גם באלימות נרחבת ובהוצאות להורג ללא משפט שביצעו כוחות צבאיים"
מאיה ראכלין ואיתמר מרגלית
01 בפברואר 2021
10:57

ההפיכה הצבאית במיאנמר: הצבא הודיע היום (שני) שיקיים בחירות חדשות ויעביר את השלטון למפלגה המנצחת, בתום השנה עליה הכריז כי ינהיג את המדינה במסגרת מצב חירום. קודם לכם הסכימו הבנקים במדינה להפסיק באופן זמני את המסחר ושאר פעילויות פיננסיות, בגלל שיבושים ואיכות ירודה ברשת האינטרנט.

בבנגלדש השכנה, שמארחת אצלה פליטים מהמיעוט המוסלמי הנרדף - רוהינגה, אמרו כי הם מצפים להמשך שיבת הפליטים חזרה למולדתם. ארגון אמנסטי הביע דאגה למיעוטים במדינה על רקע ההפיכה הצבאית, וציין כי ניתק התקשורת באזורים נרחבים של המדינה מהווים איום חמור על תושביה. מפלגתה של המנהיגה אונג סן סו צ'י, האיצו בהמונים לצאת לרחובות למחות על מאסרה.

בנובמבר 2018 שללה אמנסטי אינטרנשיונל את הפרס ותואר הכבוד הגבוה ביותר שלה - "שגרירת המצפון" - שהעניקה לסן סו צ'י ב-2009, בשל מה שאמנסטי הגדירה כ"בגידתה המבישה של מנהיגת מיאנמר בערכים שבעבר ייצגה". ההחלטה התקבלה משום שלטנעתם בשנים לאחר ששוחררה ממעצר הבית שבו הוחזקה במשך שנים ארוכות, מנהיגת מיאנמר לא השתמשה בסמכותה הפוליטית או המוסרית כדי לשמור על זכויות האדם, הצדק או השוויון במיאנמר. אמנסטי הדגישה את אדישותה המופגנת של סו צ'י כלפי הזוועות שביצע צבא מיאנמר, בהם פשעים חמורים נגד האנושות כולל רצח עם ומשטר אפרטהייד, ואת חוסר הסובלנות ההולך וגובר במדינה וצמצום חופש הביטוי.

על פי דוח אמנסטי, צבא מיאנמר התגאה בעבר ברכישת נשק וציוד ביטחוני מישראל. בארגון ציינו כי שגריר מיאנמר בישראל הודה ב-2017 כי בתקופת כהונתו עוד התקיימו יחסים ביטחוניים בין המדינות - אחרי שכבר פורסמו מעשי הזוועה שם. כמו כן, צוות אמנסטי ישראל חשף שבכירים בצבא של מיאנמר ביקרו בתערוכות ביטחוניות בישראל למטרות רכש אף אחרי שישראל הכריזה על עצירת הסחר הביטחוני עם מיאנמר.

בהודעת הסניף הישראלי של ארגון אמנסטי ציינו גם, כי כמה שנים קודם לכן - טרם ההכרזה הישראלית על עצירת הסחר - נפגשו ראשי הצבא של מיאנמר, ואף לחצו את ידיהם, של נשיא המדינה רובי ריבלין ועם הרמטכ"ל דאז גדי אייזנקוט.