-
צילום: גטי אימג'ס

הקרב על הארכת הסגר | מומחים: "הסגרים אינם יעילים, הם הורגים"

מועצת החירום הציבורית למשבר קורונה במכתב חריף: "ישראל משלמת מחיר מיותר בשל התנהלות שאינה מבוססת על כל היגיון בריאותי ואפידמיולוגי" • נתונים שהוצגו בהערכת מצב של משרד הבריאות: יש החמרה באי הציות למגבלות קורונה, בהשוואה לשבוע שלפני הסגר • פרופ' אש: "מצפה שהמשטרה תמנע אירועים המוניים כמו ההלוויות בירושלים - חוששים שהייתה שם הדבקה"
כתבי כאן חדשות
01 בפברואר 2021
16:03
עודכן ב 17:22

מועצת החירום הציבורית למשבר קורונה – המורכבת מבכירים במערכת הבריאות, רופאים, חוקרים ומדענים – ביקרה היום (שני) בחריפות את ההחלטה להאריך את הסגר. "הסגרים אינם יעילים, הם הורגים", צויין במכתב שפרסמה המועצה. "את ההשלכות החמורות על בריאותם, נפשם ורווחתם של אזרחי ישראל, נראה ונחווה עוד שנים רבות". 

המומחים טענו לנזקים בריאותיים, כלכליים ונפשיים והוסיפו: "ישראל היא אלופת העולם בסגרים דרקוניים וקשוחים מחד, ובאכיפתם הסלקטיבית מאידך גיסא, ומשלמת מחיר בלתי נתפס בחיי אדם – הן של מתים מקורונה והן של רבים עוד יותר שימותו בשנים הקרובות מהנזקים העקיפים של הניהול הכושל". עוד טענו שישראל משלמת מחיר מיותר בשל התנהלות שאינה מבוססת על היגיון בריאותי-אפידמיולוגי. 

חבר במועצת החירום הציבורית, פרופסור רצף לוי, התראיין הבוקר לכאן רשת ב, לאחר שאמש התווכח עם ראש הממשלה בדיון על הארכת הסגר. "כתוצאה מהסגר יש מגפות של השמנה, אבטלה, דיכאון ומחשבות אובדניות, בערות, פחד מללכת לטיפול רפואי ובדידות", אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. "יש מחקרים שאומרים שהדברים האלה מקצרים חיים של אנשים. איבדנו מהסגרים קרוב ל-2 מיליון שנות חיים". 

מנתונים שהוצגו בהערכת מצב של משרד הבריאות היום עולה כי הציבור נשחק מהסגר ויש החמרה ניכרת בכל מדדי התנהגות האוכלוסייה בהשוואה לשבוע שלפני הסגר. לפי הנתונים, מ-21 בינואר ועד היום יש הידרדרות ושחיקה באי השמירה על ריחוק חברתי, חריגה ממגבלת 1,000 המטרים וריבוי ביקורים מחוץ לעיר המגורים. 

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום את בכירי משרד הבריאות לדיון על מתווה היציאה מהסגר, ישיבת הממשלה בנושא תתכנס ביום רביעי. אמש אישרה הממשלה את הארכתו של סגר עד ליום שישי ב-07:00. עוד אושרה הארכת סגירת נמל התעופה בן גוריון, למעט מקרים חריגים, בשבוע נוסף - עד ליום ראשון בחצות. 

פרופ' אש: "חוששים שהייתה הדבקה בהלוויות בירושלים"

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, הציג את נתוני ההדבקה העדכניים בקרב המחוסנים: 531 מחוסנים מעל גיל 60 נדבקו בקורונה ו-258 מחוסנים נדבקו מתחת לגיל 60 - שבוע לאחר שקיבלו את המנה השנייה. "המספרים הם קטנים ולא בלתי צפויים", הסביר אש. "בוחנים כרגע את הנתונים כדי להציג אותם לציבור. רואים שהחיסונים משפיעים בצורה טובה ומונעים תחלואה קשה".

בתדרוך למשרד הבריאות אמר ממונה הקורונה כי הוא מגנה את ההלוויות ההמוניות שהיו אמש בירושלים ואת הפרות הסדר בכללותן בחברה החרדית. אש תקף בחריפות: "קורא למנהיגים למנוע זאת ולמשטרה לאכוף ולעשות הכל כדי למנוע התקהלויות כאלה". עוד העריך אש: "הייתה שם הדבקה ויש לכך השלכות על הציבור כולו, שצופה בהפרות".

לגבי פתיחת מערכת החינוך אמר אש כי הם בוחנים את מתווה הפתיחה המדויק יחד עם משרד הבריאות. "מקווה שנמצא את האיזון גם במקומות אדומים כדי לשמור על בריאות התלמידים", הוסיף. "המוטציה הבריטית מדביקה בשכיחות גדולה יותר את האוכלוסיה הצעירה - מקווה שנמצא מתווה הולם".

בהמשך הוסיף אש כי הם מעריכים שלחיסונים יש יעילות גם מבחינת הדבקה. "אנחנו שוקלים חובת בידוד ובדיקות קורונה לחוזרים מחו"ל, גם לאלה שכבר חוסנו, ולו בגלל החשש של כניסת מוטציות", הבהיר.

בהכנת הידיעה השתתפו: נוב ראובני, עמיחי שטיין וקטי דור ואורלי אלקלעי