-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: היעד שלנו - לחסן לפחות 90% מבני ה-50 ומעלה תוך שבועיים

נתניהו: דחיית הדיון במשפטי בגלל הסגר - לא עומדת על הפרק • אלרעי-פרייס: "בשבועות הקרובים נדע אם יהיה סגר רביעי" • בעקבות הזינוק בתחלואה, הוטל עוצר יציאות ביחידות הסגורות בצבא • מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בשיבא: "כל ההורים לילדים צעירים חייבים להתחסן"
כתבי כאן חדשות
02 בפברואר 2021
08:25
עודכן ב 19:29

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין מקיימים היום (שלישי) תדרוך לעיתונאים בנושא העלייה בתחלואה ועתיד הסגר, שתוקפו יפוג ביום שישי אם לא תאשר הממשלה את הארכתו. נתניהו אמר שיעד מבצע החיסונים הוא להגיע לחיסון של 90% מבני ה-50 ומעלה בתוך שבועיים והצהיר: דחיית הדיון במשפטו בגלל הסגר אינה על הפרק. 

"נתחיל בפתיחה הדרגתית כבר בשבוע הבא אבל בצורה זהירה. אביא את היעד הלאומי הזה לממשלה יחד עם תוכנית היציאה. נצא בזהירות. אנחנו אומה אחת ונתגבר על זה. אני קורא לכולם - לכו להתחסן", אמר נתניהו.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הזהיר מפני הסרת הסגר ביום שישי, והדגיש את החשיבות שהוא רואה להארכת הסגר לפחות עד יום ראשון. "אחרי הסגר הארוך והקשה הזה, אם אנחנו פותחים לקראת סוף השבוע כולנו נראה אינסוף מגעים חברתיים עם המשפחה. מסחר, במידה וייפתח, ימשוך אליו מיליוני אנשים, והיום הזה ייקרא יום שישי השחור", אמר אדלשטיין.

ראש הממשלה תקף את כחול לבן, שפרסמה בשעת התדרוך שלו הודעה לתקשורת ובו פירטה את הדרישות שתציג מחר בישיבת הממשלה - ובהן פתיחת המסעדות לטייק-אווי, פתיחת המספרות ומכוני היופי, פתיחת הצימרים וחזרת הספורט המקצועני. "לגבי הבקשות השונות על הקלות, אנחנו משחקים בדיני נפשות. אין מקום לפופוליזם", אמר נתניהו.

אלרעי-פרייס: בשבועות הקרובים נדע אם יהיה סגר רביעי

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה היום לכאן רשת ב כי היא רואה בדאגה את נתוני התחלואה, והבהירה שבשבועות הקרובים נדע אם יהיה סגר רביעי. אלרעי-פרייס תקפה בחריפות את ההלוויות ההמוניות בחברה החרדית. "מזעזע. זה ביזיון, התמונות קשות מלהכיל", אמרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום". "אני לא חושבת שאפשר לאכוף כשיש כזו התקהלות, אבל היה צורך להבין שזה הולך לקרות ולנסות למנוע את זה". 

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי-פרייס בכאן רשת ב

אלרעי-פרייס התייחסה למאבק של משרד הבריאות להעלאת הקנסות וטענה: "אם לא יהיו קנסות שמרתיעים את הציבור לא נצליח להגיע למקום אחר. אני מבינה אנשים שרואים את התיעודים מההלוויות ומהאכיפה וזה מערער את האמון שלהם". על מבצע החיסונים היא ציינה כי ההיענות של הציבור טובה מאוד, זאת בניגוד לדיווחים על ירידה בביקוש לחיסונים. 

ראש שירותי בריאות הציבור דיברה גם על מתווה היציאה מהסגר השלישי, ואמרה שהיציאה תיעשה בהדרגה, והדרג המדינה יקבע את התעדופים. "צריך לראות אלו חלקים קריטיים במערכת החינוך ואותם לפתוח בצורה דיפרנציאלית", היא הסבירה. "בגלל המוטציה הבריטית אנחנו רואים תחלואה גם בגילים צעירים, לא ראינו את זה בגלים הקודמים". 

בעקבות הזינוק בתחלואה, הוטל עוצר יציאות ביחידות הסגורות בצבא

בעקבות העלייה בתחלואה, הרמטכ״ל אביב כוכבי החליט הבוקר על עוצר יציאות בכלל היחידות הסגורות בצה"ל. עוצר היציאות יחול על כלל היחידות למעט כאלה שיוגדרו "מחוסנות" או "ירוקות'". בבסיסים הפתוחים, הונחו המשרתים לעבוד במשמרות תוך שמירה על קפסולות, ללא קיום מפגש ביניהן.

בהודעת צה"ל הבהירו כי יחידה מחוסנת מוגדרת יחידה שבה אחוז המתחסנים יעמוד על 85% ומעלה. תהליך ההתחסנות מסתיים שבוע לאחר קבלת החיסון השני. נכון לסוף השבוע האחרון, בצה"ל מאובחנים עם קורונה יותר מ-2,000 חיילים בשירות חובה, קבע ועובדי צה"ל. כמעט עשרת אלפים בני אדם נמצאים בבידוד.

"כל ההורים לילדים צעירים חייבים להתחסן"

מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, פרופסור גילי רגב-יוחאי, קראה להורים לילדים צעירים להתחסן לקראת פתיחת מערכת החינוך. "ברגע שהילדים ילכו למסגרות התחלואה יכולה לעלות בצורה משמעותית", אמרה פרופסור רגב-יוחאי ל"סדר יום" בכאן רשת ב. "מתחמי החיסונים מתחילים להתרוקן יחסית, צריך לפתוח את החיסונים לכולם. אני מניחה שזה יקרה בימים הקרובים".

רגב-יוחאי העריכה שבתוך חודש יהיו מספיק מחוסנים וישראל תוכל לחזור לשגרה, בצל קורונה. לדבריה, "המוטציות שינו את התמונה. ברגע שיש זן כל כך מדבק צריך לחסן אחוז גבוה יותר באוכלוסייה כדי להגיע לחסינות עדר, אנחנו מדברים על יעד של לפחות 80% מחוסנים. היום חוסנו בערך רבע, זה נפלא, אבל אנחנו עוד רחוקים".

משרד הבריאות דיווח הבוקר על ירידה במספר החולים שמצבם קשה ועל ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות. לראשונה מזה שלושה שבועות ירד מספר החולים במצב קשה מתחת ל-1,100 בני אדם, 316 מהם מונשמים. 9.2% מהבדיקות היו אתמול חיוביות - ובסך הכל אובחנו עם קורונה 8,261. שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי יותר משלושה מיליון בני אדם חוסנו במנה הראשונה.

המנהלת הרפואית של "מגן ישראל", ד"ר אורלי גרינפלד, ציינה הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי כי יש האטה בתחלואה. היא הבהירה כי היא רוצה למשוך את הסגר הזה על מנת לא להגיע לסגר נוסף.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ההמלצה המסתמנת של משרד הבריאות בנוגע למתווה היציאה מהסגר תהיה להביא לפתיחה מצומצמת של הגנים בלבד ומקומות העבודה ללא קהל. ההמלצה הובאה לדיון שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי מערכת הבריאות על תוכנית היציאה מהסגר.

בהכנת הידיעה השתתפו יערה שפירא, אורלי אלקלעי ורועי שרון