סער, נתניהו ומיכאלי
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בין האפשרי למסובך: איך תיראה הקואליציה הבאה?

אם הסקרים מדייקים - לקראת סגירת הרשימות זה זמן טוב לבחון ממשלות אפשריות. מה אפשר להגיד בינתיים? לנתניהו אין קואליציה, רוב הציבור לא רוצה חרדים בקואליציה ורוב המצביעים נוטים למפלגות שהתחייבו לא לשבת עם נתניהו | המדד
שמואל רוזנר, המדד
02 בפברואר 2021
14:57

תחילת חודש, לקראת סגירת רשימות. זה נראה כמו זמן טוב לבחון היתכנות לקואליציות כאלה ואחרות - כמובן, אם הסקרים פחות או יותר מדייקים. או במקרה של ישראל, מדייקים לגמרי כי תזוזה של מנדט לכאן או לכאן תקבע את גורל הקואליציה. ובמילים אחרות: אין כרגע אפשרות סבירה לקואליציה גדולה ויציבה, אלא אם אתם מוכנים להניח שיקרו הרבה מאוד דברים שאינם עולים בקנה אחד עם ההבטחות המוקדמות.

אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד? זה הזמן. לחצו כאן

המדד: פוליטיקה, חברה, תרבות וזהות בישראל

מהן? למשל סער שיושב עם בנט שיושב עם נתניהו. או בנט עם המשותפת. או החרדים עם ליברמן. או בנט עם מרצ. או נתניהו עם המשותפת, או סמוטריץ׳ עם מרצ (אם שניהם יעברו את אחוז החסימה), ועוד כאלה.

המספרים הם נתוני המדד המשוקלל. למדד הזה יש יתרונות - הוא מזהה תהליכים טוב יותר, ויש חסרונות - הוא מגיב לאט יותר להתפתחות פתאומית. מפלגת העבודה החלה לעלות בבת אחת, והמדד מזהה את זה, אבל עוד לא מיושר עם הממוצע של העבודה בסקרים האחרונים. בטבלה היא שווה שני מנדטים, אבל אם לא יהיו הפתעות נוספות, היא כנראה שווה יותר - חמישה, אולי אפילו שישה. כשהיא תעלה, מישהו אחר ירד.

בדרך לבחירות: איחודים ופיצולים - מאזן ביניים | המדד

את הישראלים כבר זרקנו מהרשימה. לא נראה שתהיה מפלגה כזאת שעוברת את אחוז החסימה לבד. אבל עלייה של העבודה יכולה להשפיע גם על הסיכוי של מרצ. כל אלה, כאמור, עניינים לעתיד. אנחנו כרגע שוקלים את ההווה, במגבלות הז׳אנר.

מה הדברים העיקריים שעולים מהטבלה?

1. לנתניהו אין קואליציה. אבל הוא לא רחוק. אם בנט ילך אתו, ואם סמוטריץ׳ יעבור, כנראה שתהיה לו, אלא אם הכל יבוא על חשבון בנט. מי שמאוד לא רוצה את נתניהו צריך לקחת בחשבון שהצבעה לבנט תאפשר, בסבירות לא נמוכה, קואליציה צרה של נתניהו.

2. קואליציית מרכז-שמאל פשוטה להקמה אין. אבל קואליציית בנט עד מרצ יכול להיות שיש. האם יש היתכנות פוליטית לבנט עד מרצ? שאלה טובה. צריך להזכיר שגם ההיתכנות המספרית תלויה, בין השאר, בכך שמרצ, העבודה וכחול לבן יעברו את אחוז החסימה. במקרה של כחול לבן, הסקרים אומרים כן, גולשי התחזית המשותפת של כאן חדשות והמדד אומרים לא.

3. בשלב זה, רוב המצביעים נוטים למפלגות שהתחייבו לא לשבת עם נתניהו. זה לא מבטיח בלוק חוסם, בטח שלא קואליציה, אבל מאפשר אותו אם לא ילכו יותר מדי קולות לאיבוד.

4. קואליציה עם חרדים ובלי נתניהו היא האפשרות המעניינת ביותר. זרקנו ממנה את ליברמן, כדי שיהיה יותר קל להרכיב אותה. השארנו את סער, בנט, לפיד, העבודה וכחול לבן. כולם יבלעו הרבה צפרדעים בדרך. ומצד שני, זה טוב לחרדים כדי להחזיר לתודעה את הכוח שלהם לקבוע מי שולט, ולהוכיח שגם המרכז-שמאל נכנע להם בלי תנאי. וזה טוב לכל מי שרוצה קודם כל להוציא את נתניהו מבית ראש הממשלה. מי יוכל להרכיב קואליציה כזאת? מן הסתם רק סער או בנט. ללפיד יהיה קשה. האם הציבור ישמח בה? ממש לא. רוב הציבור לא רוצה חרדים בקואליציה.