אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ז

מחקר ישראלי: הפרשת ההורמונים משתנה בהתאם לעונות השנה

ניתוח מיליוני בדיקות דם של ישראלים חשף תנודות הורמונליות שמושפעות מלוח השנה. על פי המחקר, הורמונים מסויימים מופרשים בכמות שיא בחורף ובאביב, בעוד אחרים מגיעים לשיאם רק בקיץ
קטי דור
02 בפברואר 2021
19:00

הפרשת ההורמונים בגוף משתנה בהתאם לעונות השנה. כך עולה מניתוח מיליוני בדיקות דם של ישראלים, שביצעו מדעני מכון ויצמן למדע. מהמחקר שפורסם היום (שלישי) עולה כי הורמונים מסויימים מופרשים בכמות שיא בחורף ובאביב, בעוד אחרים מגיעים לשיאם רק בקיץ. המחקר ראה אור ב"רשומות האקדמיה האמריקנית למדעים" (PNAS), והציג תמונה מקיפה ודינמית של ייצור ההורמונים בגוף לאורך השנה, מהורמוני המין והרבייה ועד הורמונים קצרי מועד, כמו הורמון הדחק קורטיזול.

צוות המדענים בהובלת תלמידי המחקר אלון בר ואביחי טנדלר, מקבוצתו של פרופ' אורי אלון במחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא, מיינו מיליוני בדיקות דם של ישראלים, נשים וגברים, על פי חודשי השנה ועקבו בעזרת כלים מתמטיים אחר 11 הורמונים שונים. 

ההורמונים שנבדקו הציגו בממוצע שונות-עונתית של כחמישה אחוזים עם נקודות שיא ושפל בנקודות זמן שונות לאורך השנה. החוקרים זיהו הבדל משמעותי ברמות השיא והשפל בין שתי קבוצות של הורמונים: הראשונה מיוצרת בבלוטת יותרת המוח בבסיס הגולגולת, ומשם נשלחת לאיברי הרבייה, לבלוטות יותרת הכליה ולאיברים אחרים, המפרישים בתורם הורמונים שפועלים ישירות על הגוף ומשפיעים או שולטים בתגובות ובתפקודים גופניים. החוקרים גילו כי ההורמונים מהקבוצה הראשונה רושמים רמות שיא בקיץ, בעוד ההורמונים מהקבוצה השנייה, שנשלטים על ידי הקבוצה הראשונה, מופרשים בשיא בחורף או באביב.

"זהו ממצא מפתיע מאוד. הורמוני בלוטת יותרת המוח מנחים את הפרשת הורמוני הפעולה בטווח זמנים של דקות עד שעות, ולכן היה צפוי כי הם יגיעו לשיא יחדיו", אמר בר. החוקרים בנו מודל מתמטי שהסביר מדוע לכל אחת מהקבוצות יש עונות שונות של גאות ושפל. המדענים משערים שהדפוסים שמצאו באוכלוסייה הישראלית יהיו הפוכים בחצי הכדור הדרומי, וכי באזורים שבהם יש פערים משמעותיים יותר בין היום ללילה לאורך השנה, השונות העונתית הממוצעת של הפרשות ההורמונים תהיה גבוהה בהרבה. "אם ראינו שונות עונתית של חמישה אחוזים בישראל, שונות זו יכולה להיות יותר מ-15% בצפון אירופה", אמר בר.

המחקר התאפשר הודות לשיתוף פעולה עם "שירותי בריאות כללית" שאפשר לחוקרים גישה למאגר בדיקות אנונימי של מבוטחיו. הוא בוצע בשיתוף מדענית הסגל ד"ר נטע מנדלסון-כהן ממעבדתו של פרופ' עמוס תנאי מהמחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית. 

תגיות:
מחקר