-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

קבינט המומחים ממליץ: פתיחה מדורגת בכמה פעימות

הממשלה תדון הערב – איך ומתי יוצאים מהסגר? שעת התכנסות ישיבת הממשלה נדחתה בפעם השנייה • אמ"ן: פתיחת החינוך תביא להתפשטות מחודשת של המגפה • משרד הבריאות לקופות החולים: פתיחת החיסונים לכלל הציבור - החל ממחר • אדלשטיין: "לפתיחת הסגר בשישי תהיה תרומה כמעט אפסית למשק – אך תוצאה קטלנית"
כתבי כאן חדשות
03 בפברואר 2021
07:23
עודכן ב 19:53

הממשלה תתכנס הערב (רביעי) כדי לדון מתי ואיך ישראל תצא מהסגר השלישי. שעת קיום הישיבה נדחתה פעמיים, בעקבות הדיונים הנמשכים במליאת הכנסת בנוגע לחוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה.

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ מתכוון להציג בישיבה תוכנית יציאה מהסגר, שכוללת מתן "תו ירוק" בתוך עשרה ימים שיאפשר לפתוח את כלל הענפים. עוד ידרוש גנץ פתיחה מידית של שירותי טייק אוואי במסעדות, שירותים של אחד על אחד, צימרים למשפחות גרעיניות, שמורות טבע, ספורט מקצועי. דרישה נוספת – ביטול מגבלת המרחק. 

בפני הממשלה עומדות שלוש חלופות למתווה היציאה: "ספיגה" – פתיחת המשק והשלמה עם התחלואה והתמותה הנגזרת; "הכלה" – פתיחה הדרגתית כדי להימנע ממקדם הדבקה מעל לרף שיוגדר מראש, ושחצייתו תוביל לעלייה דרמטית בתחלואה; ו"מיגור" – חתירה אגרסיבית ל-0 נדבקים בישראל. 

קבינט המומחים המליץ היום לבחור במודל ההכלה לתקופת ביניים של כחודש או חודשיים, ולאחר מכן לבחון שוב את הצורך אם להישאר במודל זה, להתקדם למודל הספיגה, או להפעיל מענה אזורי אגרסיבי כדי למגר את המחלה. עוד המליצו המומחים לקדם את מודל ההכלה תוך יציאה מהסגר בשתי פעימות לפחות, במרווח של שבועיים בין פעימה לפעימה. המעבר בין שלבים יותנה ברף שייקבע מראש (כמו של מקדם ההדבקה, מספר נדבקים יומי או שיעור הבדיקות החיוביות).  

המסמך המלא של קבינט המומחים

לגבי מערכת החינוך המליץ קבינט המומחים שרק עובדי הוראה מחוסנים ילמדו פרונטלית, בעוד שכאלו שלא התחסנו ילמדו דרך הזום. עוד ממליצים על פתיחת גנים וכיתות א'-ב' באזורים ירוקים ובקפסולות. באזורים צהובים ממליצים עם פתיחת גנים וכיתות א'-ב' - בתנאי שמבוצעות בדיקות קורונה המוניות על בסיס שבועי. בנוגע לפתיחת הלימודים בכיתות י"א-י"ב ממליצים המומחים גם כן לבצע בדיקות שבועיות, ובהמשך – לאפשר למידה פרונטלית רק למחוסנים. 

מרכז המידע והידע של אמ"ן הזהיר היום במסמך שהופץ לפני הישיבה כי פתיחת מערכת החינוך עלולה להביא לעלייה נוספת במקדם ההדבקה ולהתפשטות מחודשת של המגפה. עמדת שר הבריאות יולי אדלשטיין לקראת ישיבת הממשלה היא כי יהיה ניתן לאפשר את פתיחת הגנים וכיתות א'-ד' וי"א-י"ב בערים צהובות וירוקות בלבד - כשמספר החולים במצב קשה יירד לפחות מאלף, ובתנאי שמקדם ההדבקה יהיה פחות מ-1, כך לפי בכירים במשרד הבריאות. נכון להיום, מקדם ההדבקה עומד על 0.99 ונמצא במגמת עלייה בימים האחרונים.

במשרד הבריאות סבורים שיש להתחיל בהקלות רק ביום שני, בעוד בכחול לבן דוחפים להתחיל בהקלות קודם לכן. תיתכן פשרה לפיה ההקלות יחלו ביום ראשון בבוקר. אדלשטיין אמר הבוקר שהיציאה מהסגר צריכה להיות הדרגתית וכי יש להאריכו עד לשבוע הבא. "ההצעה של בני גנץ לסיים את הסגר ביום שישי בבוקר היא חסרת אחריות, התוצאה של זה תהיה קטלנית", הוא אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב.

עוד טען שר הבריאות כי לסיום הסגר בסוף השבוע תהיה תרומה קטנה למשק, אך תרומה ענקית לתחלואה בצל המוטציה הבריטית. "צריך לחכות עוד כמה ימים, אז נהיה במספרים אחרים לגמרי של המחוסנים באוכלוסיות הסיכון. אני מבין את הלחץ לפתוח את החינוך והמסחר, אבל לפחות נעבור את סוף השבוע ובשבוע הבא נתחיל בזהירות מרבית את הפתיחה איפה שאפשר – כמו עסקים אחד על אחד, עבודה ללא קהל – הדברים האלה בהחלט יוכלו להיפתח".

האזינו לריאיון עם שר הבריאות אדלשטיין בכאן רשת ב

משרד הבריאות לקופות החולים: פתיחת החיסונים לכלל הציבור - החל ממחר

משרד הבריאות הודיע לקופות החולים כי ניתן לחסן את כלל הציבור החל ממחר. למרות הפתיחה לכלל האוכלוסייה, הורו שר הבריאות ומנכ"ל המשרד פרופסור חזי לוי לרכז מאמצים בקבוצות הגיל 50+ ובקרב מרותקי הבית. בקופת חולים כללית כבר שלחו הבוקר הודעה למבוטחיהם שכל הגילים יכולים להגיע להתחסן.

בתוך כך, הממונה על המאבק בקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר כי משרד הבריאות יבקש להאריך את הסגר עד יום ראשון בלילה, ולפתוח בזהירות רבה את המשק ואת מערכת החינוך. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, אמר הממונה כי מספר החולים במצב קשה יורד באיטיות. עוד אמר פרופ' אש כי על פי ההערכות, בתוך כמה חודשים יהיה אפשר לחסן גם בני 12 ומעלה.

האזינו לריאיון עם הפרופ' אש בכאן רשת ב

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר כי אם לא נראה עד יום ראשון מגמה יציבה של ירידה במספר החולים שמצבם קשה, מערכת החינוך ומקומות המסחר לא ייפתחו. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב אמר קיש כי אם תהיה ירידה בתחלואה, יהיה אפשר לעשות מגבלות בתחומים שהסיכון בהם נמוך כמו ביטול הגבלת היציאה לאלף מטרים, פתיחת פארקים ומקומות עבודה כמו מספרות ומכוני יופי. 

בינתיים, מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק נתב"ג שיאפשר לסגור את נמל התעופה והמעברים היבשתיים לתקופה ארוכה, ויאפשר גם לסגור אותם מחדש לאחר שייפתחו בעתיד. משרד הבריאות מתכנן לבקש להאריך את סגירת נתב"ג בשבועיים נוספים.

ביג: מרכזי הקניות ייפתחו ביום ראשון

רשת ביג הודיעה היום כי הם יפתחו את מרכזי הקניות שבבעלותם ביום ראשון. במכתב שנשלח מודיעה הרשת כי "מבחינתנו החל מיום ראשון, 7 בפברואר, נאפשר פתיחת חנויות ונדרוש לשלם שכר דירה ודמי ניהול במלואם על פי חוזה שכירות שבתוקף מכולם".

עוד ציינה הרשת כי "גם בסגר השלישי נעזור ולא נחייב בתשלומי שכר דירה ודמי ניהול עבור חודש ינואר. חנויות חיוניות פתוחות ישלמו כרגיל".

בהכנת הידיעה סייעו קטי דור, גילי כהן, עמיחי שטיין ודנה ירקצי.