הלוויית אחמד חג'אזי בטמרה, אמש
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

סגן ראש עיריית טמרה: "היה אפשר לפעול אחרת"

נדאל עוסמאן זעם על התנהלות המשטרה בתקרית הירי בטמרה והאשים בכאן רשת ב: "גם העבריינים הם קורבן, המדינה התרשלה בלגדל ילדים יותר טובים" • ח"כ יזבק: "המדיניות שמעלימה עין מהשתוללות הנשק - אותה מדיניות שרוצחת את חג'אזי"
קלמן ליברמן
03 בפברואר 2021
10:08

מות אחמד חיג'אזי בחילופי אש עם שוטרים בטמרה: סגן ראש עיריית טמרה נדאל עוסמאן התייחס הבוקר (רביעי) לתקרית הירי בעיר, ומתח ביקורת על המשטרה. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר כי "חג'אזי נפל קורבן לירי משטרתי, כך לפי הודעת המשטרה. אני מניח שהיה אפשר לפעול אחרת. מגוחך שהגיעו שני שוטרים על שלושה יורים".

האזינו לריאיון של סגן ראש עיריית טמרה נדאל עוסמאן

עוסמאן העיד על "אווירה קשה בתוך העיר" ואמר כי האירוע הוא "תוצאה של הרבה שנים של מגפת כלי נשק מתוך ישראל, השקעה שלילית בנו וחוסר פעולה מספיקה בתוך החברה שלנו כדי לא להגיע למצב הזה".

לדברי סגן ראש העירייה, "הדרישה שלנו לחסום את כנופיות הפשע היא שלנו. אלה שכירי חרב. אבל גם העבריינים הם קורבן של המדינה שהתרשלה בלגדל ילדים יותר טובים. זה לא עניין של תרבות. למה זה לא קורה במקומות אחרים? ברשות הפלסטינית אין את רמת הפשע הקיימת ביישובים שלנו בישראל".

עוסמאן האשים את "צה"ל, ממשלת ישראל, המשרד לביטחון פנים ומשרד הביטחון - שהרשו הגעת מאות אלפי כלי נשק לידי כנופיות פשע בתוך החברה הערבית". הוא אף הוסיף כי "הנשק הזה יום אחד יופנה לעבר אנשים בחברה היהודית. יש גורמים בישראל שהיה להם שהנשק הזה יגיע".

ח"כ יזבק: "המדיניות שמעלימה עין מהשתוללות הנשק זו אותה מדיניות שרוצחת את חג'אזי"

גם חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד האשימה בריאיון לכאן רשת ב: "המשטרה היא היחידה שיכולה לפעול נגד פושעים, אבל אנחנו לא מקבלים את התנהלות כזו מצד המשטרה, יש אלף דרכים אחרות". עוד אמרה חברת הכנסת בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" כי "באותו לילה היה רצח של עוד בחור בנצרת, זו אותה מדיניות שמעלימה עין מהשתוללות של הנשק שגורמת לרצח, ואותה מדיניות שרוצחת את הבחור חג'אזי מירי של המשטרה".

האזינו לריאיון של ח"כ היבא יזבק

לדבריה, "כל החברה הערבית מזועזעת. אנחנו לא מקבלים שישתמשו באש חיה בתוך שכונה מאוכלסת. איך אפשר לקיים אירוע כזה בתוך שכונה כזו ולא לחשוב שיהיו שם קורבנות של חפים מפשע?".

במסע הלוויה של חיג'אזי נכחו אלפים ללא מסכות - ובניגוד לנהלים. בטמרה נחסם כביש 70 על ידי מפגינים, שהציתו פחי אשפה ועקרו תמרורים ממקומם. בנצרת התעמתו מפגינים עם שוטרים ושניים נעצרו. בהפגנה באום אל-פחם השתתפו המונים וחסמו את כביש 65.

בתוך כך, שני צעירים כבני 20 ממג'ד אלכרום שבגליל נעצרו בחשד שהיו מעורבים הלילה באירוע ירי בכפר לעבר מכונית. מהירי נפצעה בינוני אישה בת 40 שהייתה בקרבת מקום. המשטרה תבקש להאריך את מעצרם בבית משפט השלום בעכו.