המתווכים
צילום: שב"כ

כתב אישום: ישראלים מכרו לארגוני טרור ברשות רובי אוויר שהוסבו לנשק

המתווכים: תושבי רהט וחורה. בשב"כ הסבירו כי נשק מסוג זה שימש בין היתר את המחבלים שרצחו את בני הזוג הנקין, המחבלים מהפיגוע במטה הארצי בירושלים ועוד
כרמל דנגור ואיציק זוארץ
03 בפברואר 2021
13:25

כתב אישום הוגש היום (רביעי) נגד יורי שאולוב, בעל חנות משדרות, שמכר בשנתיים האחרונות רובי אוויר (איירסופט) לגורמים פלסטיניים בחברון, שהסבו אותם לנשק תקני באמצעות החלפת קנה ומכלול. סוחר באמצעי לחימה מחברון בשם מחמד אבו חיה מכר אותם לגורמים שונים בעירו. בין שאולוב לאבו חיה תיווכו שני אזרחים ישראלים, תושב רהט חסן אלעוברה ותושב חורה פארס אבו אלקיעאן, שהואשמו גם הם כי העבירו בפועל את הנשקים לשטחי הרשות הפלסטינית.

מכתבי האישום, שהוגשו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, עולה כי שאולוב ושותפיו היו מודעים לכך שהנשקים שמכרו יועדו להסבה לנשק תקני ולאיסור בחוק על מכירת הרובים לשטחי יהודה ושומרון. "גם כאשר הוזהר שאולוב על ידי כוחות הביטחון כי מעשיו מסוכנים מאוד ואסורים לפי חוק, המשיך לבצעם, תוך שהוא מנסה להסתירם", נכתב בכתב האישום  נגד שאולוב.

"הנגישות לרובי איירסופט הניתנים לרכישה בחנויות בישראל התפתחה לכדי תעשיית הסבות שהפכה רובי צעצוע לכאורה לנשק יורה לכל דבר", הסבירו בשב"כ. "הם משמשים, בין היתר, תשתיות טרור לפיגועים כנגד אזרחים ישראלים וכוחות צה"ל".

עוד מסרו בשב"כ כי נשקים מסוג זה שימשו שורת מחבלים שביצעו פיגועי ירי, בין היתר בפיגוע בו נרצחו בני הזוג הנקין, בפיגוע ליד המטה הארצי של המשטרה בירושלים בו נרצחו אזרחית ושוטר, וכן פיגועי ירי נוספים לעבר כוחות צה"ל ביהודה ושומרון בשנתיים האחרונות.