שופרסל
צילום: אבי דישי, פלאש 90

ביהמ"ש קבע: שופרסל לא תחלק תווי מזון לנזקקים בשווי 700 מיליון שקלים

לאחר תחקיר כאן חדשות – שחשף כיצד שופרסל זכתה במכרז של משרד הפנים לחלוקת התווים, למרות ליקויים רבים שנמצאו – בית המשפט פסל את הרשת מניהול המכרז. ראשי רשויות פנו אל שופט המחוזי בבקשה שיסיר את צו המניעה שהטיל על חלוקת תווי המזון, בשל מצוקתן של משפחות רבות
עמית תומר ודנה ירקצי
03 בפברואר 2021
19:12

פרסום ראשון: בית המשפט המחוזי בירושלים פסל היום (רביעי) את רשת שופרסל מניהול מכרז של משרד הפנים לחלוקת תווי מזון לנזקקים בסך 700 מיליון שקלים. שופרסל ומשרד הפנים ישלמו לעמותת "פתחון לב", שהייתה בין מגישי העתירה, הוצאות משפט בסך כולל של 50 אלף שקלים. משרד הפנים הגיב לעתירה: "נלמד את פסק הדין ונבחן את צעדיו. נפעל ככל יכולתנו לחלק את כרטיסי המזון מוקדם ככל הניתן".

לפני כשבועיים נחשף במוסף "בשביל הכסף" בחדשות הערב כיצד שופרסל זכתה במכרז למרות ליקויים רבים שנמצאו בהצעתה, וההערכות הן כי במסגרת הפרויקט רשת המזון הגדולה בישראל תהנה מרובם של 700 מיליון השקלים שהוקצו מקופת המדינה לטובת חלוקת תווי המזון. 

בהחלטתו כתב השופט אלי אברבנל על הליקויים בהצעה של שופרסל, שהכלילה נקודות מכירה שאינן חלק מסניפי הרשת, מבלי שביקשה את רשותן. הוא כתב: "גישתו האופטימית של משרד הפנים לפיה 'יש להניח' כי בעלי העסקים הנזכרים בהצעת שופרסל, ללא ידיעתם, יסכימו לשתף פעולה עם הדרישות – אין לה על מה שתסמוך". עוד הוסיף כי "ההצעה אינה עומדת בתנאי המכרז, לרבות בתנאי סף בו, ואף אינה מקיימת את שהתיימרה להציג בהצעה עצמה".

ביום שישי האחרון הוציא בית המשפט המחוזי בירושלים צו מניעה לשופרסל. לפי לוח הזמנים המקורי, חלוקת התלושים לכ-150 אלף משפחות נזקקות הייתה אמורה להתבצע במשך שלושה חודשים, כך שתסתיים עד הבחירות. במפלגת ש״ס כבר שילבו את המהלך, שמתרחש לדרישת שר הפנים אריה דרעי, בקמפיין הבחירות שלהם. 

מוקדם יותר היום, שורה של ראשי ערים פנו באופן חריג אל השופט אברבנאל בבקשה להסיר את צו המניעה ולאפשר למשרד הפנים להמשיך את חלוקת תווי המזון לנזקקים. לדבריהם, הבקשה מגיעה בשל מצוקה מיידית של משפחות רבות שחוות קושי כלכלי בתקופת הקורונה, ובייחוד לקראת חג הפסח. 

בין ראשי הערים שפנו לבית המשפט: ראש עיריית ירושלים משה ליאון, ראש עיריית נתניה מרים פיירברג, ראש עיריית לוד יאיר רביבו וראש עיריית נתיבות יחיאל זוהר. עוד הצטרפו ראשי רשויות במודיעין-מכבים-רעות, עכו ובת ים. 

תגיות:
שופרסל