-
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

הדיון הממשלה על היציאה מהסגר נדח להיום; גנץ: "משחקים בחיי אדם"

בכירים במערכת הבריאות: מה שיכתיב את הפתיחה זו הפוליטיקה • נתניהו דוחף לפתיחה מצומצמת מאוד של מערכת החינוך, ייתכן שרק גני הילדים • תוצאות ראשוניות ממחקר של משרד הבריאות: החיסון של פייזר יעיל נגד המוטציה הבריטית
כתבי כאן חדשות
03 בפברואר 2021
20:21
עודכן ב 22:42

לאחר הניסיונות של גנץ למנוע את הדחייה – ישיבת הממשלה על היציאה מהסגר נדחתה לבסוף ותתקיים היום (חמישי) בצוהריים. שר הביטחון בני גנץ תקף אמש את ראש הממשלה: "נתניהו, אתה משחק בחיי אדם. נמנעו החלטות שיכלו להביא לפתיחה אחראית של מערכת החינוך, להגברת קצב החיסונים באוכלוסיות המבוגרות, להתחיל ליישם את התו הירוק ולאפשר אופק לעסקים". 

עוד הוסיף גנץ שהוא ידאג לכך שישיבת הממשלה אכן תתקיים מחר. מהליכוד נמסר: "כפי שגנץ יודע, ישיבת הממשלה מתקיימת מחר כפי שתואם בין הלשכות. חבל שהפרסומאים שלו לא הודיעו לו על כך. זה לא הזמן לפוליטיקה קטנה, אלא לאחדות למען הצלת חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל".

שר הביטחון מתכוון להציג בישיבה תוכנית יציאה מהסגר, שכוללת מתן "תו ירוק" בתוך עשרה ימים שיאפשר לפתוח את כלל הענפים. עוד ידרוש את ביטול מגבלת המרחק, פתיחה מידית של שירותי איסוף עצמי, שירותים של אחד על אחד, צימרים למשפחות גרעיניות, שמורות טבע, ספורט מקצועי. דרישה נוספת – ביטול מגבלת המרחק. גנץ גם צפוי לבקש להתחיל בהקלות למתחסנים בעוד שבוע - ופתיחת כל תחום, תוך עמידה בהוראות משרד הבריאות עבור מי שעבר שבוע מאז חיסונו השני.

נתניהו דוחף לפתיחה מצומצמת מאוד של מערכת החינוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו שואף לפתיחה מצומצמת מאוד של מערכת החינוך, שייתכן שכוללת את הגנים בלבד – כך פורסם בחדשות הערב. בדיונים בין שר החינוך גלנט ושר הבריאות אדלשטיין מדברים על פתיחת כיתות א'-ד' וי"א-י"ב גם כן, אך זה טרם סוכם.

נוסף לכך, צפויות להתחיל הקלות נוספות בשלב הראשון של היציאה מהסגר: ביטול מגבלת המרחק, החזרת האפשרות של איסוף עצמי ממסעדות ובתי קפה, החזרת שירותי "אחד על אחד" (כמו קוסמטיקה ומספרות) ופתיחת מקומות עבודה שלא מקבלים קהל. 

השאלה המרכזית כרגע היא מתי יחלו ההקלות? שר הביטחון בני גנץ רוצה להתחיל אותן כבר מיום שישי, נתניהו דוחף ליום ראשון בחצות. כמו כן, לא ברור אם ההקלות יהיו תקפות בכל רחבי הארץ, או רק בערים ירוקות וצהובות. כרגע כשליש מהערים בישראל עומדות ברף הזה, אבל במשרד הבריאות אמורים לשנות את דירוגי הרמזור – ולכלול בהם גם את נתוני המתחסנים. בכירים במערכת הבריאות אמרו לכאן חדשות היום: "מה שיכתיב את המשך הפתיחה זו הפוליטיקה, ולא האפידמיולוגיה". 

מחכים לירידה במספר החולים במצב קשה

לעומת הסגרים הקודמים, שבהם מדד היציאה היה מספר הנדבקים בחדשים בקורונה, היום הנתון המכריע הוא מספר החולים שמצבם קשה. לפי הערכות, לקראת אמצע השבוע הבא נגיע ל-1,000 חולים שמצבם קשה – זהו נתון חיובי שיסמן על התחלה של ירידה בתחלואה.

במערכת הבריאות ירצו לראות המשך של מגמת הירידה, ומעריכים שכשנגיע ל-700 עד 800 חולים שמצבם קשה ניתן יהיה להתחיל בפעימה השנייה של היציאה מהסגר. התקווה במערכת הבריאות היא שהעלייה הצפוייה בתחלואה – שתגיע בשל ההקלת בסגר שיחלו בשבוע הבא – לא תשפיע על מספר החולים שמצבם קשה, בשל האפקט של מבצע החיסונים. 

תוצאות ראשוניות ממחקר ישראלי: החיסון של פייזר יעיל נגד המוטציה הבריטית

לפי נתונים ראשוניים ממחקר של משרד הבריאות: החיסון לקורונה של חברת פייזר יעיל מול המוטציה הבריטית באותה הרמה כמו הנגיף המקורי – כך פורסם בחדשות הערב. מדובר בתוצאות ראשוניות מניסוי שעורכת המעבדה המרכזית לנגיפים.

עד כה נבדקו מספר דגימות, ובשבועות הקרובים ימשיכו את הניסוי עם עשרות דגימות שנאספות לפי מדגם סטטיסטי של גילים ואזורים בארץ. בדיקת היעילות של החיסון מפני המוטציה מורכבת, מאחר שהיא דורשת להפגיש את הנגיף החי עם נוגדנים בסביבה מבודדת. גורמים במשרד הבריאות מאוד מעודדים מהתוצאות.

קבינט המומחים ממליץ: רק מורים שחוסנו או שהחלימו מהנגיף ילמדו באופן פרונטלי

קבינט המומחים הלאומי שמייעץ לממשלה פירסם היום מסמך המלצות ובו הוא מציע שלא לאפשר למורים שלא חוסנו או שלא החלימו מהנגיף ללמד באופן פרונטלי. הם ממליצים שעובדי ההוראה הללו ימשיכו ללמד בזום. אם ירצו בממשלה להעביר את ההמלצה הזו מבחינה משפטית, ככל הנראה שיהיה צורך בחקיקה. 

קבינט המומחים נימק את ההצעה וכתב: "הילדים מגיעים לכיתות מתוך חובה חוקית, ולבני משפחתם אין בחירה אם להסתכן ולשלוח אותם ללימודים. יש לכן סבירות לחייב הגנה מרבית על הילדים ועל משפחותיהם בעת הזו, לרבות 'דרכון ירוק' (מחוסן/מחלים) כתנאי להגעה להוראה בחלל סגור".

על פי נתוני משרד הבריאות שיעור ההתחסנות בקרב מורים לא גבוה. רק 27% מצוותי ההוראה השלימו את החיסון השני, כ-53% מעובדי ההוראה קיבלו את המנה הראשונה. יש עוד כ-144 אלף עובדי הוראה שעדיין לא קיבלו חיסון. ניתן להשלים את חיסון כלל עובדי ההוראה ביום אחד, אך ההיענות בקרב ציבור זה להגיע למתחמי החיסונים נמוכה.

בתוך כך, לקראת התרחבות מבצע החיסונים לבני 16 ויותר, בקופת החולים "כללית" קיבלו אישור לפצל מגשי חיסון ולשלוח אותם ליותר נקודות במזרח ירושלים. זאת בשל חוסר היענות של הציבור באזור לקבלת חיסון, כששיעור בני ה-60+ שהתחסנו עד עכשיו עומד על כ-50%.

בעבר נמנעה הקופה מלשלוח מגשים שלמים לקופות החולים במזרח העיר, בשל חשש מזריקת חיסונים עקב חוסר היענות. באשר לציבור החרדי, מוקדי קופת החולים מקיימים שיחות ישירות לאוכלוסיית היעד בירושלים כדי לעודד אותם להגיע למוקדי החיסון, ובמיוחד להיכל ארנה.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, מואב ורדי, קטי דור, נוב ראובני וסולימאן מסוודה