בן גביר וסמוטריץ', ארכיון
צילום: פלאש 90

איחוד בן גביר-סמוטריץ' - הגורם המכריע עבור נתניהו? לא בטוח

איזה רעיונות יצירתיים מציעות המפלגות בתחום החינוך, וכמה מהם ניתן ליישם? הזווית
הזווית
04 בפברואר 2021
11:44

מה יעשו המפלגות בתחום החינוך? המון רעיונות יש, נותר רק ליישם | רן בנימיני

מה מציעות המפלגות בתחום החינוך? התקציב השני בגודלו, יותר מ-60 מיליארד שקל. שאלנו על טיפול בתקופת הקורונה והיציאה ממנה, על גיוס מורים איכותיים, על צמצום ימי החופשה של התלמידים וההתאמה לימי החופש של ההורים ועל סוגיית חינוך חינם מגיל אפס. ומי לא ענה לשאלות? מפלגת השלטון, הליכוד - אין לה מצע, אין לה תוכניות. בנוסף, גם ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית, ישראל ביתנו וחד"ש. אלה שכן ענו - יש עתיד, ימינה, תקווה חדשה, מרצ, העבודה, כחול לבן והמפלגה הכלכלית של ירון זליכה.

ומה הן מציעות בעניין הקורונה? ימינה ויש עתידות מציעות בין היתר לתת סמכויות ניהוליות רחבות יותר לרשויות מקומיות ולמנהלי בתי ספר, תקווה חדשה מציעה לתת טיפול ממוקד בתלמידים כמו פרויקטי חונכות, מרצ מציעה פיצול כיתות לכיתות קטנות, אפילו למידה באוהלים. כולם בעד להעלות שכר למורים מתחילים. ומה בעניין איכות המורים? כל המפלגות שענו הסכימו כי יש להקשיח את התנאים לקבלה למקצועות הוראה השונים, כי הבעיה היא לא כמות אלא איכות. ימינה מציעה בין היתר לתת למנהלים סמכויות לפטר מורים.

לתלמידים יש 96 ימי חופש בשנה, ולהורים רק כ-20. במערכת הפוליטית יש הסכמה נרחבת לעבור לשבוע לימודים של חמישה ימים ולקצר את החופש הגדול. בין התומכים, גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שלפני עשור, כשהיה שר חינוך, קיצר את החופש בחמישה ימים, אבל העביר אותם למועדים אחרים בשנה, וגם זה לא החזיק מעמד. הפעם הוא מדגיש שצריך שיתוף פעולה עם ארגוני המורים, וזה כידוע אתגר לא קטן.

חינוך חינם מגיל אפס - מרצ ומפלגת העבודה מבטיחות את זה בצורה חד משמעית, וכבר הגישו הצעות חוק. גם בל"ד בעניין. ומאיפה יבואו המיליארדים הדרושים? מרצ מציעה לקצץ בתקציבי החרדים, ובל"ד - בתקציב הביטחון. יו"ר המפלגה הכלכלית פרופסור ירון זליכה אומר שבתקופה הזאת של משבר כלכלי כל מי שמדבר על חינוך חינם מגיל לידה הוא פופוליסט שיעלה מסים. מפלגות אחרות תומכות עקרונית בחינוך חינם לגיל הרך אבל בעתיד, כשיהיה כסף. תקווה חדשה, ימינה ויש עתיד מציעות כרגע להמשיך את הסבסוד הקיים ולהפנות אותו לאוכלוסיות שזקוקות לו במיוחד. כחול לבן מציעה לסבסד את מעונות היום בפריפריה רק מגיל שנה ובמרכז - מגיל שנתיים.

בחירות 2021: צבא האמת של כאן חדשות עם כל מה שחשוב, מביך ומצחיק עד השבעת הממשלה הבאה

והיו עוד כמה רעיונות - יש עתיד הציעו לאסוף מחשבים מהמגזר העסקי, לשפץ ולחלק לתלמידים. מרצ הציעו לעדכן את מפעל ההזנה לתלמידים עבור למידה מרחוק. בתע"ל הציעו לשבץ מורים ומורות מהמגזר הערבי במערכת החינוך היהודית, ובבל"ד הציעו לשמר את הלמידה בזום לטובת הוראת פיזיקה, למשל, במגזר הבדואי.

אחרי התוכניות המפורטות (יש כאלה) והסיסמאות הכלליות (גם כאלה לא חסרות) נשאר רק עניין אחד קטן: ליישם.

איחוד בן גביר-סמוטריץ' - הגורם המכריע עבור נתניהו? לא בטוח | ירון דקל וחיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו עשה אתמול צעד משמעותי כשצירף את החלקים בציונות הדתית לעבר הגוש של 61 שאיתו הוא רוצה להכשיר או חסינות או חוק צרפתי שמונע העמדה לדין של ראש ממשלה. כן קרה אתמול משהו משמעותי. האם 19 אלף הקולות האלה יהיו הגורם המכריע? ירון דקל חושב שכן, חיים לוינסון לא בטוח שסמוטריץ' ובן גביר עוברים בוודאות את אחוז החסימה. ומה ייאמר על תבונתו הפוליטית של נתניהו אם השניים לא יעברו?

הטועים והטועות - הערב נדע את התשובה

הלילה תסתיים הגשת רשימות המועמדים לכנסת הבאה, אבל מעניינת לא פחות היא רשימת הפוליטיקאים שטעו - ורובם עזבו: אבי ניסנקורן טעה כשלא חבר ליאיר לפיד, משה יעלון טעה שנפרד ממנו. עמיר פרץ ואיציק שמולי טעו כשחברו לכחול לבן. בני גנץ הודה שטעה כשחבר לנתניהו. הודה, אבל לא עזב. עד חצות הלילה יתברר אם גם רון חולדאי ועפר שלח טעו, ובגדול. האם הזמר אביב גפן יהיה מוכן לקלוט את כל הטועים בדרכי הפוליטיקה בלהקתו המפורסמת, להקת התעויוט?