צבא אתיופיה
צילום: אי-פי

בעקבות חשש מפיגוע - הועלתה הכוננות בשגרירות ישראל באתיופיה לפני חודשיים

האתיופים לא ציינו מי עומד מאחורי תכנון הפיגועים, אך גורמים ישראלים בכירים מבהירים כי מדובר במבצע של איראן, שנועד לפגוע ביעדים של ישראל, ארה"ב והאמירויות על אדמת אפריקה. אחמד איסמעיל, אזרח שוודי מוסלמי שנעצר בשוודיה, עמד בראש מבצע הפיגועים
מואב ורדי
04 בפברואר 2021
21:49

בעקבות חשש מפגיעה בשגרירות ישראל באתיופיה, בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (חמישי) כי הועלתה רמת הכוננות בשגרירות לפני חודשיים - עד למעצר 16 החשודים, שעסקו בתכנון תקיפה נגד שגרירות איחוד האמירויות. האתיופים לא מציינים מי עומד מאחורי תכנון הפיגועים הללו, אך גורמים ישראלים בכירים מבהירים כי מדובר במבצע של איראן, שנועד לפגוע ביעדים של ישראל, ארצות הברית והאמירויות על אדמת אפריקה.

מהמעצרים הללו עולים שני דברים: נראה שאיראן לא רק מכריזה על רצונה לנקום את חיסול קאסם סולימאני ומוהסן פחריזאדה, אלא מנסה להוציא לפועל פיגועים וישראל, במקרה הזה בהובלת המוסד, פועלת ובינתיים גם מצליחה לעלות על הניסיונות האלה מבעוד מועד.

בתחילת השבוע נחשפו בחדשות הערב פרטים על התארגנות לפיגוע נקמה איראני נגד שגרירות ישראל במדינה במזרח אפריקה שסוכלה. הערב אפשר לציין כי מדובר באתיופיה. בהודעה רשמית שפרסמה אמש רשות הביטחון של אתיופיה, נאמר כי לאחרונה הם עצרו 16 בני אדם שעסקו בתכנון פיגוע נגד שגרירות איחוד האמירויות באדיס אבבה, ונגד השגרירות האמירותית בסודאן.

האתיופים פרסמו גם תמונה של אמצעי לחימה ומסמכים שנתפסו בידי החשודים. דווח גם כי חלק מהפעילים שנעצרו הם אזרחים אירופים ממוצא איראני שנעצרו על אדמת אירופה. אחמד איסמעיל, אזרח שוודי מוסלמי שנעצר בשוודיה, עמד בראש מבצע הפיגועים.

ביום שישי האחרון אירע פיצוץ סמוך לשגרירות הישראלית בניו דלהי שבהודו, ויום לאחר מכן אמר גורם ביטחוני בכיר לכאן חדשות כי ייתכן שאיראן אחראית לניסיון הפיגוע, למרות היכולת הנמוכה בו. ייתכן כי גוף מקומי ביצע את ניסיון הפיגוע תחת הוראות איראניות.

כלי תקשורת בהודו דיווחו כי במכתב שנמצא בזירת הפיצוץ בניו דלהי ומוען לשגריר ישראל בהודו, רון מלכא, צוינו ההתנקשויות בבכירים האיראנים קאסם סולימאני ומוהסן פחריזאדה. עוד דווח על איום מפורש שנוסח במכתב: "הפיצוץ הוא רק טריילר לבאות".